Raport rynku CO2. Tydzień 48/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 48/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Wzrosty ceny kontraktów EUA

Bid-Offer Dec09: EUR 13.42-13.52

We wtorek ceny otwarcia kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie 13.05 EUR, następnie spadły o 0.50 EUR. Pod koniec dnia ceny uprawnień ponownie odzyskały na wartości, ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 12.63 EUR. Spadek cen kontraktów EUA został głownie spowodowany spadkiem cen ropy naftowej, o 1 USD, oraz spadkiem cen energii elektrycznej w Niemczech.

W środę ceny ropy naftowej, jak i uprawnień do emisji znacząco wzrosły, ropa naftowa zyskała na wartości 2 USD za baryłkę. Uprawnienia do emisji początkowo straciły na wartości i następnie pod koniec dnia zyskały 0.50 EUR.

W czwartek chiński rząd ogłosił, iż Chiny znacząco zredukują emisję gazów cieplarnianych do roku 2020.

Sygnał ten został pozytywnie zinterpretowany przez rynek. Ceny kontraktów EUA wzrosły jednak o zaledwie 5 centów.

W piątek uczestnicy rynku mogli zaobserwować największe zmiany cen ostatnich tygodni. Ceny otwarcia kontraktów EUA na grudzień 09 ukształtowały się na poziomie 12.93 EUR, następnie spadły do poziomu 12.51 EUR, w drugiej części przekroczyły poziom 13 EUR, i następnie osiągnęły najwyższy poziom 13.21 EUR. Jedną z przyczyn tak dużych różnic cenowych były zmiany na rynkach kapitałowych wywołane przez trudności finansowe spółek budowlanych z Dubaju.

W poniedziałek ceny kontraktów EUA ukształtowały się na poziomie cen zamknięcia poprzedniego tygodnia, 13.18 EUR. Ze względu na bardzo niski wolumen zawartych kontraktów, 20 milionów ton, ceny tego dnia nie odnotowały większych spadków czy wzrostów.

We wtorek ceny otwarcia ukształtowały się na wyjątkowo wysokim poziomie, 13.27 EUR. W pierwszej części dnia ceny nieznacznie spadły, następnie ponownie wzrosły, osiągając poziom 13.50 EUR. Ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 13.49 EUR.

W środę ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 13.43 EUR.

W czwartek Komisja Europejska odwołała się od decyzji Sądu Pierwszej Instancji odnośnie Narodowych Planów Alokacji (NAP) dla Polski i Estonii.

Pozytywne nastroje przed Kopenhagą

Do tej pory amerykański Senat nie zatwierdził projektu ustawy klimatycznej, co w efekcie nie daje możliwości amerykańskiej delegacji do uczestniczenia w dyskusjach w Kopenhadze. Prezydent Obama pomimo wszystko ogłosił, iż będzie uczestniczył w szczycie klimatycznym, 9 grudnia, gdzie planuje ogłosić, iż Stany Zjednoczone zredukują emisję gazów cieplarnianych o 17 % do roku 2020, w porównaniu do poziomu z roku 2005. Cel ten, gdy zostanie odniesiony do poziomów z roku 1990 (rok, który za podstawę przyjęła UE) redukcja gazów cieplarnianych będzie wynosiła zaledwie 4 %.

Dzień po ogłoszeniu przez USA celu redukcji emisji również i Chiny ogłosiły swój cel redukcyjny. Chiny planują zredukować emisję gazów cieplarnianych o 40-45 % do roku 2020 w porównaniu z rokiem bazowym 2005.

Najważniejsze dni negocjacji w Kopenhadze przypadają na 16-18 grudnia, w tych dniach przewodniczący rządów i stanów z 192 krajów mają zadecydować o międzynarodowej umowie ochrony klimatu. Obecnie sześćdziesięciu przewodniczących potwierdziło swą obecność w owych dniach, prezydent Stanów Zjednoczonych niestety jeszcze nie.

Naukowcy przestrzegają przed zmianami klimatycznymi

26 naukowców przedstawiło rezultaty ostatnich badań nad zmianami klimatycznymi w raporcie ‚Diagnozy przed Kopenhagą‘ (http://www.ccrc.unsw.edu.au/Copenhagen/Copenhagen_Diagnosis_HIGH.pdf). Wyniki owych badań są kolejnym apelem do wszczęcia zdecydowanej walki ze zmianami klimatycznymi. Najistotniejszym odkryciem badań jest fakt, iż niektóre efekty zmian klimatycznych nastąpią szybciej i ze zdecydowanie wzmożonym efektem niż zakładano. Autorzy raportu podkreślają, iż najwyższy poziom globalnych emisji powinien zostać osiągnięty w przeciągu następnych 5- 10lat i następnie poziom emisji powinien zdecydowanie spaść.

Munich Re, jeden z najbardziej znanych działaczy środowiskowych, ostrzega zarówno przed finansowymi konsekwencjami zmian klimatycznych. Stwierdza on, iż klęski żywiołowe spowodowane pogodą rosły w ostatnich latach o średnio 11 % rocznie od 1980 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 48/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!