Raport rynku CO2. Tydzień 49/2007

Raport rynku CO2. Tydzień 49/2007
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: EUAs tendencja zniżkowa

Bid-Offer Dec08: 22.50 - 22.60 EURO

Początkowo ceny za uprawnienia EUA wzrastały. Ceny otwarcia kontraktu Dec08 wahały się w granicach 23.20 EUR i wzrosły do 23.60 w ciągu dnia. Było to spowodowane przez zwiększające się ceny nośników energii oraz niemieckiej energii elektrycznej. Później obserwowany spadek cen tych nośników pociągnął za sobą ceny uprawnień. Tendencja ta została wzmocniona ogłoszeniem przez Point Carbon rewizja przewidywań wartości EUA w okresie Kyoto (z 30Euro na 23 Euro). W piątek można było zaobserwować znaczne wahania cen EUA jak również wysokie ilości handlu (około 11 milionów ton). Ceny otwarcia również osiągnęły wartości powyżej 23 Euro i wzmocniły się w ciągu dnia, wspierane ponownie wzrastającymi cenami nośników energii. Wiadomość o znaczącym ilościowo kontrakcie CER w Chinach, niskie zapotrzebowanie ze strony firm energetycznych oraz potwierdzenie stanowiska USA, spowodowały znaczny spadek cen EUA, które oscylowały w granicach 22.30Euro. W poniedziałek ceny otwarcia kontraktu Dec08 osiągnęły wartość 22.45Euro. Różnica pomiędzy wartościami EUA oraz CER zwiększyła się, powodowana presja na ceny CER. To z kolei zwiększyło atrakcyjność transakcji swap.

CDM-JI: Negocjacje w Bali nie przynoszą oczekiwanych rezultatów

Bez rezultatów w Bali

Po pierwszym tygodniu negocjacji w Bali, Stavros Dimas, reprezentujący UE, był przekonany, ze negocjacje zakończą się sukcesem. Unia Europejska proponuje ograniczenie emisji gazów cieplarnianych o 30% do 2020 dla krajów rozwiniętych. Cel ten może być uważany jako "uśredniony" z proponowanych ograniczeń (pomiędzy 25 a 40%) dla krajów rozwiniętych. Dimas potwierdził, iż obserwuje znaczące wsparcie dla takiej pozycji. Strona przeciwna pozostają Stany Zjednoczone, stwierdzając ze taka propozycja może niekorzystnie wpłynąć na wynik negocjacji przewidzianych na przyszłe lata.
Pozycja USA jest wspierana przez Japonie. Ustalenie konkretnych limitów dla krajów rozwiniętych jest oczekiwaniem krajów rozwijających się, które chciałyby widzieć role przewodnia tych pierwszych. Przewiduje się, ze zgoda może zostać osiągnięta, jeśli chodzi o fundusz adaptacyjny, który jest zarządzany przez Bank Światowy oraz Global Environmental Facility. Fundusz ma na celu pomoc w niwelowaniu negatywnych skutków zmian klimatu. Jak na razie fundusz ten posiada 36 milionów USD, aczkolwiek będzie zwiększony do1.6bn USD. Od dzisiaj negocjacje będą prowadzone na poziomie ministerialnym. Celem konferencji jest ustalenie zasad na okres po 2012 roku. Cel ten powinien być osiągnięty do następnej konferencji, która odbędzie się w Kopenhadze.
Źródło: EU; Point Carbon, Reuters

Nowe połączenia

W ubiegły czwartek rejestry Nowej Zelandii zostały przyłączone do ITL. Dzięki temu CERs mogą być transferowane z tymczasowego rejestru do rejestru Nowej Zelandii. Transfer do pozostałych rejestrów nie jest możliwy do czasu kiedy kryteria UNFCCC zostaną spełnione. Dla Nowej Zelandii i Japonii zostało to ustalone na styczeń 2008.
Podczas konferencji w Bali Stavros Dimas oraz minister Kanady przedyskutowali możliwości ujednolicenia systemu handlu emisjami Kanady z systemem europejskim, co ułatwiłoby połączenie tych dwóch systemów.
Źródło: EU, Reuters
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 49/2007

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!