Raport rynku CO2. Tydzień 49/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 49/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny EUA na niskim Świątecznym poziomie

Bid-Offer Dec08: EUR 15.80 - 15.90

W ubiegły wtorek odnotowaliśmy ceny otwarcia kontraktów EUA poniżej poziomu 15 Euro. Sygnały ze strony rynku energetycznego były wyjątkowo negatywne.

Większość analityków przewiduje głęboką recesję. Ceny EUA w ciągu dnia pozostały poniżej 15 Euro. Dzięki handlowcom próbującym uratować rynek pod koniec dnia odnotowaliśmy wzrost cen kontraktów na grudzień 2008 do poziomu 15.36 Euro.

W środę ceny otwarcia kontraktów EUA utrzymywały się niewiele poniżej poziomu z dnia ubiegłego. Sygnały płynące z sektora energetycznego pozostały niezmienne, w efekcie cena ropy spadla i wahała się na poziomie 45 USD. Węgiel, gaz, energia elektryczna również straciły na wartości. Najwyższa odnotowana cena tego dnia była niewiele niższa od dnia poprzedniego.

W czwartek ceny otwarcia kształtowały się na poziomie poniżej 15 Euro. Bardzo niskie obroty doprowadziły do wahań ceny o 4%. Był to piaty dzień, kiedy to wszystkie aktywa energetyczne odnotowały spadek na wartości.

Kontrakty EUA nie spadły do najniższego poziomu, jednakże odnotowały znaczący spadek. Powodem owych spadków były niżsye ceny ropy. Dopóki ceny ropy będą drastycznie spadać, dopótz odnotowanie znaczących wzrostów na rynku handlu emisjami jest mało prawdopodobne ceny ropy są tu wysoko skorelowanym wskaźnikiem. Ceny zamknięcia wynosiły 12.82 EURO dla kontraktów EUA.

W piątek, ceny handlu emisjami odnotowały najniższe ceny. W ciągu dnia, ceny kontraktów EUA spadły o 10 procent i osiągnęły poziom 14 Euro. Głównym powodem owych ostrych spadków wartości kontraktów były odnotowywane coraz to niższe ceny ropy, które to ukształtowały się na poziomie 39.72 USD za baryłkę ropy.

Ceny węgla odnotowały równie wysokie spadki, 77 USD za tonę. Tylko ceny niemieckich aktywów odnotowały niewielkie wzrosty. To jednak nie powstrzymało to spadków EUA: po najniższym w ciągu roku spadku do poziomu 13:49 Euro, ceny zamknięcia grudniowych kontraktów ukształtowały się na poziomie 13.72.

W poniedziałek, ceny otwarcia spadły wyraźnie poniżej cen zamknięcia z ubiegłego tygodnia. Ceny ropy wzrosły o 4 USD, podobnie jak i inne aktywa energetyczne, np.

energia elektryczna, węgiel. Owe wzrosty w cenach były spowodowane nowymi planami pomocy dla gospodarki rządu Stanów Zjednoczonych. W ciągu dnia wzrosty te miały pozytywny wpływ na ceny handlu emisjami. Ceny zamknięcia kontraktów EUA utrzymały się na poziomie 14.45.

Wczoraj, ceny otwarcia kontraktów EUA kształtowały się na poziomie 14.55 Euro. Ceny kontraktów osiągnęły najwyższa cenę w ostatnim okresie na poziomie 14,80 Euro, następnie spadły poniżej cen otwarcia. Dziś, ceny otwarcia kontraktów EUA kreowały się na poziomie 14.25 Euro i wzrastały wraz z wzrostami cen ropy, które to ukształtowały się na poziomie 43.45 USD za baryłkę.

Obecnie ceny kontraktów EUA na grudzień 2008 kształtują się na poziomie 14.87 Euro.

W zeszłym tygodniu ceny certyfikatów CERs spadły nawet poniżej 13 Euro. Ceny następnie wzrosły do poziomu 13.10-13.30 Euro. Różnica pomiędzy certyfikatami CER a EUA ukształtowała się poniżej 1 Euro, następnie minimalnie wzrosła.

Trudne negocjacje w Poznaniu

Przez pierwszy tydzień negocjacje Organizacji Narodów Zjednoczonych odnośnie zmian klimatycznych nie przyniosły przełomowych postanowień. Głównym celem szczytu jest wypracowanie wspólnej wizji dla przyjaznemu środowisku rozwojowi gospodarek. Nie chodzi tu tylko o redukcje gazów cieplarnianych, ale również rozwój i propagowanie nowych technologii, jak i implementacje pomiarów adaptacyjnych. Stavros Dimas, Komisarz UE ds. Ochrony Środowiska, stwierdził iż cele emisyjne związane z produkcją cementu są podstawa, ale nie są jedynym elementem porozumienia. Większość propozycji złożonych przez kraje wysoko rozwinięte wzywały do obniżenia poziomów redukcji emisji o 50 procent do roku 2050, w stosunku do roku 1990. Japonia proponowała odniesienie się do późniejszego roku bazowego. Debatowano nad średnio- terminowymi celami redukcyjnymi na poziomie 25-40 procent do roku 2020. Owe poziomy zostały natomiast odrzucone przez kraje rozwijające się. Alina Averchenkova, Starszy Analityk ds. Międzynarodowej Polityki Zmian Klimatu w First Climate, nie oczekuje aby w Poznaniu ustalono poziom celów obniżenia emisji.

Delegacja Stanów Zjednoczonych odgrywa tu znaczącą role w negocjacjach. Z jednej strony Barack Obama zapowiedział, iD za jego kadencji Stany Zjednoczone zajmą bardziej zdecydowana pozycje na międzynarodowej arenie. Z drugiej strony, Obama nie podejmie się żadnych międzynarodowych zobowiązań dopóki nie otrzyma poparcia od Kongresu. Jeśli konsensus zostanie osiągnięty na czas negocjacji grudzień 2009 będzie to główny parametr formowania porozumienia po okresie Kyoto.

Australijska giełda CO2 w trybie online

Po ratyfikacji protokołu z Kyoto pod koniec ubiegłego roku przez Australię, w listopadzie powstała nowa giełda handlu emisjami - Envex. Poza certyfikatami NGAC (New South Wales Greenhouse Gas Abatemnet Certificates) będą handlowane również dwa eco-polityczne instrumenty. Pierwszy taki instrument jest wprowadzeniem narodowego systemu cap-and-trade w 2010. Certyfikaty AEA (Australian Emission Allowance) będą narodowym system cap-and-trade i będą handlowane na giełdzie Envex. Ponadto by sprostać celom postawionym dla źródeł energii odnawialnych, certyfikaty REC (Renewable Energy Certificates), podobnie jak i certyfikaty CER, będą mogły być handlowane również na giełdzie Envex. Wciąż nie jest sprecyzowane kiedy nastąpi otwarcie handlu emisjami na owej giełdzie.

Envex będzie największą konkurencja dla obecnie działającej giełdy ACX (Australian Carbon Exchange), która to dotychczas zajmuje się obrotem certyfikatów VER i CER.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 49/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!