Raport rynku CO2. Tydzień 50/2008

Raport rynku CO2. Tydzień 50/2008
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Ceny EUA stabilizują się

Bid-Offer Dec09: 15.90 - 15.95 EUR

W ubiegły wtorek, obrót kontraktami EUA rozpoczął się na poziomie nieznacznie niższym od tygodnia poprzedniego.
Sektor energetyczny wysyłał mieszane sygnały. Podczas gdy energia elektryczna, węgiel i gaz podwyższyły swoje wartości, ropa strąciła 2 USD/Bl. Spadające ceny ropy pociągnęły za sobą ceny EUA, które zamknęły się na poziomie Euro 14.28.

W środę, ceny otwarcia EUA nie zmieniły się, a następnego dnia wzrosły do poziomu 14.59 Euro. Dopiero znaczący wzrost cen nośników energii następnego dnia wpłynął na ceny EUA, które zamknęły się na poziomie 14.86 Euro.
Skłoniło to firmy energetyczne do sprzedaży, które z kolei spowodowały spadek cen EUA. Po wzroście z dnia poprzedniego, ceny ropy zaczęły spadać. Ceny węgla jednakże wzrosły o 6 USD/t. Tak wiec kontrakty węglowe 09 wzrosły o 20 % w ciągu jednego tygodnia. Zmiany te nie wydawały się wywierać żadnego wpływu na EUA, które były w obrocie na poziomie 14.88 Euro.

W poniedziałek, ceny otwarcia kontraktów emisji były znacznie wyższe aniżeli w tygodniu poprzednim i wynosiły 15.15 Euro. Ropa podniosła się o 1 Euro. Wczoraj ceny zamknięcia kontraktów grudnia Dec09 wyniosły 15.93 Euro, po początkowym spadku do poziomu 15.50 Euro. Dzisiaj EUA są w obrocie na poziomie 15.75 EUR. Obniżające się ceny ropy nie pozostały bez wpływu na kontrakty EUA i zredukowały ich wartości z poziomu 16.50 Euro.
W ubiegłym tygodniu wartości certyfikatów CER tylko nieznacznie spadły poniżej 13 Euro. Jednocześnie różnica pomiędzy CER oraz EUA zwiększyła się znacząco.


Reforma dyrektywy handlu emisjami Unii Europejskiej

Po twardych negocjacjach reprezentanci rządów krajów członkowskich Unii Europejskiej osiągnęli porozumienie dotyczące zmian dyrektywy handlu emisjami. Zmiany te musza być jeszcze zaaprobowane przez Parlament Europejski, krok, który wydaje się być bardzo naturalny w tej chwili.

Dostawcy energii będą musieli kupować EUA na akcji, chyba ze produkcja energii w ich kraju pochodzi w ponad 30 % z węgla i ze kraj ten nie ma przychodów na mieszkańca wyższych aniżeli 50 % średniej europejskiej.
Kraje te otrzymają 70 % swoich średnich emisji w fazie Kyoto za darmo. Jednakże zasada ta będzie stopniowo wycofywana do roku 2020. Firmy przemysłowe otrzymają 80 % alokacji, które będą potrzebować w roku 2013 za darmo. Do roku 2020 poziom ten zostanie obniżony do 30 %. Firmy bezpośrednio konkurujące z innymi krajami mogą otrzymać całkowity poziom alokacji za darmo, jeżeli spełnia one ustalone zasady. 10 % alokacji przeznaczonych na aukcje będzie przyznane krajom biedniejszym.

Pozostałe 2 % zostanie przyznane krajom Europy Wschodniej, których emisje są znacząco poniżej ustaleń, z Kyoto.
Pozostałe EUA będą rozdzielone pomiędzy kraje Unii Europejskiej. W procesie harmonizacji, zasady będą sformułowane przez Unie Europejska. Certyfikaty CER mogą być wykorzystane w 50 % redukcji emisji w stosunku do roku 2005. Technologia wychwytywania i składowania, CO2 (CCS) dostanie EUA, które nie będą musiały odpowiadać składowanym ilościom. Będą wiec one miały pośrednie dotacje. Specjalne wydanie naszego raportu styczniowego dostarczy szczegółowych informacji.

Negocjacje dotyczące klimatu przesuwają się do przodu

COP14 odbywający się w Polsce dobiegł końca w ubiegły piątek. Zanotowano postęp dotyczący funduszu adaptacyjnego, który ma być przeznaczony na cele adaptacji do zmian klimatu w krajach biedniejszych.
Fundusz jest finansowany przez pieniądze uzyskiwane z projektów CDM. Propozycja włączenia certyfikatów ERU oraz AAU nie uzyskała poparcia. Wiele z proponowanych zmian do procesu CDM zostało zaaprobowanych, jednakże nie uzyskano porozumienia odnośnie reformy CDM.

Również porozumienie nie zostało osiągnięte, jeśli chodzi o technologie CCS. Zasadniczym problemem okresu post 2012 jest uzyskanie porozumienie odnośnie limitów, CO2 przez indywidualne kraje. Generalny optymizm osiągnięty w Bali był raczej przyćmiony obecna sytuacja gospodarcza.

Wielu uczestników krytykowało brak zdecydowania ze strony krajów rozwiniętych (np. Australii, Kanady, Japonii, Rosji i Nowej Zelandii) do zobowiązania się do konkretnych limitów emisji. Z drugiej strony, Meksyk zobowiązał się do ograniczenia emisji. Zapraszamy do czytania naszego specjalnego wydania w styczniu, gdzie zamieścimy szczegółowe informacje na ten temat.

Plany Australii odnośnie ETS

W poniedziałek, Australia opublikowała swoja nowa strategie dotycząca klimatu. Jej podstawa będzie handel emisjami (ETS), który powinien włączyć 75 % ogólnokrajowych emisji. Rozpoczynając się w lipcu 2010, system ten obejmie sektor energetyczny i transport, jak również firmy materiałów nieprzetworzonych. Tak wiec system australijski będzie najszerszym systemem.

Podobnie jak w systemie EU ETS, limit emisji zostanie zwiększony z 5 do 15 % w przypadku, gdy porozumienie międzynarodowe zostanie osiągnięte. Pomimo tego plan Australijski nie jest zbyt ambitny. Ograniczenie cen jest wprowadzone na 40 AUD (około 40 Euro), które maja być nieznacznie zwiększone w pierwszych pięciu latach.
Czynnik ten jednak spowoduje, ze będzie niemożliwym przyłączenie systemu australijskiego do systemu EU. W zależności od tego, w jakim stopniu firmy są dotknięte handlem emisjami, otrzymają one od 60 do 80 % alokacji bezpłatnie. Dochody z aukcji będą przyznane uczestnikom.

Zaskakująco, firmy będą mogły pokryć niedobory certyfikatami CER. Atrakcyjność tych certyfikatów będzie zależała od poziomu cen. Zasada ta jednak może zwiększyć ogólne zapotrzebowanie na CER. Możliwości "pożyczki" certyfikatów, oraz ich ważność w dwóch okresach dostarczy firmom odpowiedniej elastyczności.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 50/2008

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!