Raport rynku CO2. Tydzień 8/2010

Raport rynku CO2. Tydzień 8/2010
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Handel Emisjami: Przydziały EUA wpływają na ceny

Bid-Offer Dec10: EUR 12.78-12.88

W zeszłym tygodniu spadła cena transakcji Dec 10 EUA. We wtorek kurs zamknięcia kontraktu wynosił 13.30 EUR. W środę zaś został otwarty na poziomie 13.39 EUR, co stanowiło najwyższy poziom w przeciągu ostatnich siedmiu dni. Następnie jednak jednostki EUA straciły na wartości. Na zamknięciu rynku cena jednostek spadłą poniżej poziomu 13 EUR.

Czwartkowy poranek przyniósł dalszy spadek cen, a cena aktywów węglowych spadła do 12.65 EUR, następnie w ciągu dnia lekko wzrosła osiągając tuż przed zamknięciem obrotu poziom nieznacznie niższy od 13 EUR. W piątek nastąpił wzrost cen w kierunku poziomu 13 EUR, był on jednak tylko chwilowy - około południa ceny znów zaczęły spadać i przed samym zakończeniem osiągnęły poziom 12.52 EUR. W tym tygodniu, poniedziałek i wtorek przyniósł tylko nieznaczne wzrosty cen. Przedwczoraj cena jednostek Dec10 EUA ponownie wspięła się do poziomu 12.75 EUR, pozostają w obrocie aż do zamknięcia giełd na poziomie 12.73 EUR. Wczoraj kontrakt wyjściowy został otwarty na poziomie 12.79 EUR.

Pomimo ustabilizowanych cen na rynku ropy naftowej, cena aktywów węglowych pozostaje pod presją.

Uczestnicy rynku czują się niepewnie w związku z alokacją przydziałów jednostek EUA na 2010 planowanym pod koniec lutego. Po raz kolejny słyszy się spekulacje o możliwych sprzedażach nadwyżek EUA przez przemysłowców. Cała ta sytuacja na nieco niekorzystny wpływ na rozwój cen. Jak dotąd przydziały jednostek EUA otrzymały: Holandia, Czechy, Łotwa oraz Wielka Brytania.

Różnica cenowa pomiędzy transakcjami Dec10 CER a Dec10 EUA wynosiła ostatnio 1.60 EUR - na korzyść Dec10 EUA.

Kontrowersyjne wydarzenia trwające od początku handlu uprawnieniami do emisji w Niemczech, będą nadal rozstrzygane na łamach sądu. W grudniu 2009 roku, Federalny Sąd Konstytucyjny w Niemczech stwierdził, że proporcjonalna redukcja która miała miejsce w pierwszym okresie handlu emisjami 2005- 2007 była zgodna z konstytucją. Pięć lat po rozpoczęciu handlu uprawnieniami do emisji w Niemczech, Federalny Sąd Administracyjny wydał koleją ważną decyzję: Władze lokalne które podlegają EU ETS muszą sprawdzić koncepcje monitoringu operatorów urządzeń, oraz potwierdzić je - jednak tylko wtedy gdy spełnią określone wymagania. W przeciągu ostatnich kilku lat władze lokalne niektórych landów odmówiły spełnienia tego zadania. Nawet Niemiecka jednostka ds. Handlu emisjami (DEHSt) odpowiedzialna za realizację handlu uprawnieniami w Niemczech, jak dotąd miała inne stanowisko w tej sprawie. Odmowa w kwestii koncepcji monitoringu była spowodowania niejasnościami w regulacjach prawnych. Im niższej instancji sąd zajmował się sprawą, z punktu widzenia Europejskich wytycznych dotyczących monitoringu, tym wyroki były korzystniejsze dla operatorów urządzeń którzy wnieśli sprawę do sądu.

Protokół z Kioto ratyfikowany pięć lat temu

W zeszłym tygodniu, obowiązujący Protokół z Kioto, obchodził swoją piątą rocznicę. Pomimo iż został wynegocjowany już w 1997 roku, wszedł w życie dopiero w lutym 2005, po ratyfikowaniu go przez Rosję - 55-tego sygnatariusza. Od tego czasu międzynarodowa polityka w sprawie ochrony klimatu odnotowała duży progres. Biorąc pod uwagę mechanizmy elastyczne, w szczególności Mechanizm Czystego Rozwoju (CDM) został silnie rozwinięty. Dla porównania, System Międzynarodowego Handlu Emisjami (IET) oraz Mechanizm Wspólnych Wdrożeń (JI) nadal pełnią tylko niewielką rolę, i wydaje się, że sytuacja ta nie zmieni się w niedalekiej przyszłości. Od czasu rejestracji pierwszego projektu CDM w 2004 roku, Zarząd CDM zarejestrował 2052 projekty.

Teoretycznie projekty te mają zapobiec emisji 2.840 milionów ton gazów cieplarnianych. Obiektywna Organizacja Narodów Zjednoczonych szacuje jednak, że począwszy od lutego 2010 roku tylko 1.051 certyfikatów poświadczonej redukcji emisji gazów cieplarnianych będzie wygenerowanych do 2012 roku.

Niemniej jednak CDM ma pozytywną historię. Fakt, że aktywa węglowe zyskują na wartości potwierdza jak ważną kwestią jest redukcja emisji, nawet jeżeli projekty CDM wymagają ciągłych ulepszeń. Byłoby mile widziane wprowadzenie ich większej ilości w regionach, w których jak dotąd wprowadzono niewiele projektów (np. w Afryce) po to aby zwrócić większą uwagę na społeczne i środowiskowe aspekty projektów, oraz po to aby usprawnić zarządzanie nimi.

Trzy lata przed wygaśnięciem Protokołu z Kioto nasuwa się pytanie czy ogólnoświatowe porozumienie w sprawie redukcji emisji, które musiało być przyjęte jednogłośnie, jest najlepszym sposobem na poprawę klimatu, oraz czy nowe mechanizmy będą bardziej obiecujące. W każdym razie wydaje się pewne, że tylko zaangażowanie sektora prywatnego zapewni niezbędne zasoby do ochrony klimatu.

De Boer ogłosił w zeszły czwartek rezygnację

W zeszły czwartek Yvo de Boer, sekretarz ONZ do spraw klimatu ogłosił swoją rezygnację. Będzie on sprawował swoją funkcję w sekretariacie w byłej niemieckiej stolicy -Bonn- tylko do końca czerwca tego roku. Przyjmując tą funkcję we wrześniu 2006 roku, de Boer odgrywał kluczową rolę w negocjacjach dotyczących ochrony klimatu rozpoczętych w Bali w 2007 roku, które miały doprowadzić do utworzenia obowiązującego, międzynarodowego porozumienia w Kopenhadze - w Grudniu 2009 roku. Tak samo jak w lecie, De Boer będzie pracował jako doradca do spraw równowagi ekologiczne dla dużych grup konsultingowych oraz rożnych uniwersytetów. Wyniki prowadzonych przez niego negocjacji w na szczeblu UN będą widoczne wkrótce.


×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 8/2010

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!