Raport rynku CO2. Tydzień 9/2009

Raport rynku CO2. Tydzień 9/2009
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

EU - Handel Emisjami: Koniec spadków cen?

Bid-Offer Dec09: EUR 11.40 - 11.50

W zeszły wtorek ceny otwarcia kontraktów ukształtowały się na poziomie zdecydowanie niższym niż w dniu poprzednim. Ceny kontraktów na grudzień 2009 spadły do poziomu poniżej 9 EUR.

Alokacje polskiego rządu na rok 2008 i 2009 nadal pozostają wstrzymane. Niektórzy sprzedający zakładają, iż może to negatywnie wpłynąć na wciąż niepewny rynek handlu gazami cieplarnianymi.

W środę ceny kontraktów EUA we wczesnych godzinach zyskały na wartości. Owe wzrosty spowodowane były wciąż zyskującą na wartości energią, ostatecznie doprowadzając ceny kontraktów CO2 do poziomu powyżej 10 EUR. W miarę napływu negatywnych informacji z rynków finansowych cena ta niestety nie została utrzymana na owym wysokim poziomie.

W czwartek ceny ponownie wzrosły powyżej 10 EUR, gdzie ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 10.25 EUR, podczas dnia osiągając poziom 10.70 EUR, następnie ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 10.60 EUR. Instytucje finansowe w przeszłości spekulujące na zniżki obecnie realizowały swoje krótkie pozycje jak i zyski. Dodatkowo oczekiwane spadki, które to miały zostać wywołane emisjami alokacji na rok 2009 innych państw UE ostatecznie nie doprowadziły do ponownej presji na ceny kontraktów EUA. W porównaniu z okresem najniższych poziomów (8 EUR) kontrakty EUA odzyskały na wartości. Rynek był ponadto wspierany wzrostami cen ropy naftowej. Cena ropy naftowej wzrosła z poziomu 38 USD odnotowanej we wtorek do poziomu 44 USD w czwartek, przez moment nawet testując poziom 45 USD.

W piątek na początku dnia ceny kontraktów future na grudzień 2009 wzrosły do poziomu 11.04 EUR, następnie straciły na wartości podczas dnia, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 10.09 EUR.

W poniedziałek ceny kontraktów nie uległy wpływom znaczących spadków cen ropy naftowej, negatywnym informacjom płynącym z USA, Japonii i Chin, oraz oznajmieniu irańskiego ministra ropy naftowej, iż Iran nie zamierza limitować wydobycia ropy naftowej. Cena ropy naftowej spadła od otwarcia na poziomie 44 USD do 40 USD. Po okresie najniższych cen kontraktów w przeciągu dnia - 9.75 EUR, ceny kontraktów EUA ponownie zyskały na wartości. Ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie 10.06 EUR.

Wczoraj ceny kontraktów na grudzień 2009 nadal zyskiwały na cenie. Ceny otwarcia ukształtowały się na poziomie 10.48 EUR, następnie ceny kontraktów EUA w najwyższym punkcie osiągnęły poziom 11.29 EUR, natomiast ceny zamknięcia ukształtowały się na poziomie niewiele niższym niż 11 EUR. Wzrosty cen spowodowane były krótką pozycją banków i instytucji finansowych, które to w ostatnim czasie wykazały się być wyjątkowo aktywne na tym rynku.

Dziś pierwsza transakcja została dokonana na poziomie cenowym 11.05 EUR. W pierwszej części dnia najwyżej odnotowanym poziomem było 11.98 EUR. Obecnie ceny kształtują się na poziomie 11.40 EUR.

W zeszłym tygodniu ceny kontraktów CER kształtowały się w podobnym trendzie do cen kontraktów EUA - stale utrzymując poziom o około 1 EUR niższy niż EUA.

Ostatnimi czasy coraz więcej podmiotów wymieniało jako czynniki determinujące fluktuacje cenowe na rynkach CO2; rozkład cen dla gazu i węgla, oraz popyt i podaż dla kontraktów EUA i CER. W ostatnich tygodniach i miesiącach owe aspekty usunęły się na drugi plan, ustępując miejsca czynnikom makroekonomicznym (strach przed recesją, plany ocalenia banków, kryzys płynności przedsiębiorstw). Prawdopodobnie owa różnica w percepcji doprowadziła do ponownych wzrostów na rynku kontraktów. Z biegiem czasu trend może kontynuować wzrosty bądź negatywne informacje płynące z rynku wpłyną znacząco na rynek CO2, i jeśli to nastąpi to ceny spadną ponownie.

Kazachstan ratyfikował Protokół z Kioto

Kazachstan ratyfikował Protokół z Kioto dnia 26 luty 2009. Jest to 185 państwo, które to zobowiązało się do redukcji gazów cieplarnianych. Decyzja parlamentu nie jest jeszcze prawnie zobowiązująca, jako iż kazachski prezydent nie złożył jeszcze swojego podpisu.

Jako sygnatariusz Protokołu z Kioto, Kazachstan może być gospodarzem dla projektów emisji gazów cieplarnianych w ramach mechanizmów Wspólnych Wdrożeń (Joint Implementation). Kazachskie ministerstwo środowiska przewiduje iż ratyfikacja protokołu z Kioto może przyciągnąć ponad 500 milionów USD inwestycji w projekty redukcji gazów cieplarnianych. Z jednej strony okres do roku 2012 zdaje się być wyjątkowo krótki, z drugiej strony natomiast, inne kraje projektów Wspólnych Wdrożeń przetarły drogę pewnych trudności z emisją kontraktów ERU (Emission Reduction Unit). Nie uwzględniając Kazachstanu szacuje się, iż kraje projektów Wspólnych Wdrożeń powinny wygenerować ponad 322 miliony ERU do roku 2012.

Kazachstan nadal będzie musiał ustanowić swoje cele redukcyjne. Zagraniczni inwestorzy, jak i firmy przeprowadzające projekty już dziś mają nadzieję wygenerować certyfikaty redukcji emisji z kazachskich projektów.

IETA prosi UE o klaryfikację

Na początku zeszłego tygodnia IETA (International Emissions Trading Association) poprosiła kraje UE o klaryfikację użytku kontraktów CER pochodzących z dużych hydro projektów. Wcześniej w tym roku kraje UE zgodziły się zharmonizować stanowisko w owej kwestii. Podpisanie niezobowiązującego prawnie porozumienia jest niewątpliwie wyznaczeniem właściwego kierunku, jednakże nadal niewystarczającego.

IETA wskazuje iż powinno zostać określone czy dyrektywa ma zostać wprowadzona przed lipcem tego roku, tak jak wskazuje na to wypracowane porozumienie państw UE. Ponadto IETA prosi UE o decyzję czy kontrakty CER pochodzące z dużych hydro projektów zatwierdzonych przez kraje Aneksu I poza UE mogą zostać wykorzystane w systemie EU ETS. IETA reprezentuje podmioty zaangażowane w handel emisjami.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport rynku CO2. Tydzień 9/2009

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!