XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Raport: w ochronie środowiska Unia robi postępy, ale za małe

Raport: w ochronie środowiska Unia robi postępy, ale za małe
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Polityka środowiskowa Unii Europejskiej przynosi pozytywne efekty, ale za małe, by sprostać nowym wyzwaniom ochrony przyrody - wynika z raportu Środowisko Europy 2010 - stan i prognozy (SOER 2010), opracowanego przez Europejską Agencję Środowiska.

Raport został w piątek zaprezentowany przedstawicielom instytucji publicznych, organizacji międzynarodowych i dziennikarzom. W raporcie przeanalizowano dziedziny należące do priorytetów środowiskowych w UE, jak np. zmiany klimatu, bioróżnorodność, zasoby naturalne i gospodarowanie odpadami.

Autorzy opracowania zwracają uwagę, że społeczeństwo w krajach UE coraz lepiej zdaje sobie sprawę, że naturalne zasoby znajdujące się w naszych ekosystemach mają wpływ nie tylko na zdrowie i dobre samopoczucie, ale także są bezpośrednio i mocno powiązane z rozwojem gospodarczym i dobrobytem. Jednocześnie, w związku ze wzrostem populacji na całym świecie, rośnie też zapotrzebowanie na surowce, substancje pozyskiwane z roślin, czy wodę.

Jak zwracają uwagę autorzy opracowania, kraje UE emitują mniej gazów cieplarnianych i Unia jest na najlepszej drodze do wypełnienia zobowiązań protokołu z Kioto i jeśli istniejące prawodawstwo będzie utrzymane, to do 2020 r. UE prawdopodobnie uda się zmniejszyć emisje o 20 proc. Europejczycy coraz częściej korzystają z energii ze źródeł odnawialnych i zdaniem autorów raportu osiągnięcie wyznaczonego na 2020 r. 20-proc. udziału takiej energii w ogólnym jej zużyciu jest możliwe.

Jednak mimo to UE, w której mieszka ok. 8 proc. ludności świata, odpowiada za 11-12 proc. globalnej emisji gazów cieplarnianych i zajmuje trzecie miejsce po USA i Chinach. Zdaniem autorów raportu międzynarodowe starania o ograniczenie emisji najprawdopodobniej nie wystarczą, by utrzymać średni wzrost temperatur na świecie poniżej 2 stopni. Większy przyrost spowoduje trudne do oszacowania zmiany w środowisku.

Jak wynika z raportu, krajom UE nie uda się powstrzymać utraty różnorodności biologicznej. Choć 18 proc. powierzchni Unii to obszary chronione Natura 2000, to i tak środowisko odczuwa skutki działalności człowieka. Przykładem jest środowisko morskie - 30 proc. europejskich zasobów rybnych jest odławiane na poziomie przekraczającym granice biologiczne.

Choć w Europie rośnie udział przetwarzanych odpadów i wykorzystanie surowców wtórnych, to i tak połowa z 3 mld ton odpadów z 27 państw Unii trafia na składowiska. Rośnie zużycie zasobów - ponadto kraje UE konsumują więcej niż produkują i ponad 20 proc. zużywanych w Europie zasobów pochodzi z importu, co wpływa też na stan środowiska w innych częściach globu.

Autorzy raportu wskazują na szacunki, że w 2050 r. liczba ludzi na świecie przekroczy 9 miliardów. W związku z tym będzie rosła konsumpcja i zużycie zasobów. Tymczasem ilość naturalnych zasobów jest ograniczona.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Raport: w ochronie środowiska Unia robi postępy, ale za małe

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!