PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Ratowanie białych certyfikatów

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
13-03-2016 08:08
Ratowanie białych certyfikatów
Fot. Mike Lewinski/Flickr, licencja Creative Commons

Projekt ustawy o efektywności energetycznej przewiduje szereg modyfikacji w systemie tzw. białych certyfikatów, który w obecnej postaci jest dalece nieefektywny. Eksperci dobrze przyjęli zapowiedziane zmiany, ale to nie znaczy, że bez zastrzeżeń.

Obecnie mechanizm białych certyfikatów nakłada m.in. na sprzedawców energii elektrycznej, ciepła i gazu ziemnego obowiązek uzyskania i przedstawienia do umorzenia prezesowi URE określonej liczby świadectw efektywności energetycznej, czyli właśnie tzw. białych certyfikatów lub uiszczenia opłaty zastępczej, wpływającej na konto NFOŚiGW. Białe certyfikaty można zyskać w zamian za realizację przedsięwzięć oszczędnościowych, także już wykonanych. Ich wyboru dokonuje się w drodze przetargów organizowanych przez URE.

-System białych certyfikatów nigdy nie spełniał zadania. Przedsiębiorstwa, zamiast uzyskiwać białe certyfikaty, masowo uiszczały opłatę zastępczą. Działo się tak, gdyż od 2013 r., czyli od wejścia w życie systemu, rozstrzygnięto zaledwie trzy przetargi. Wnioski były skomplikowane, a procedura przetargowa trwała 8-10 miesięcy. Alternatywa, czyli opłata zastępcza, była zaś tylko nieznacznie droższym, a o wiele prostszym rozwiązaniem - mówi Agata Bator, radca prawny z Fundacji ClientEarth.

Oznaki wypaczeń systemu białych certyfikatów widoczne były już właściwie tuż po starcie systemu. Władze nie reagowały.

Ustawa o efektywności energetycznej z roku 2011, wprowadzająca system białych certyfikatów, wygasała  z końcem 2015 r. Koalicja PO-PSL przygotowała projekt nowych regulacji, lecz nie dotarł on do Sejmu. Już nowy parlament pod koniec ub.r. znowelizował ustawę przedłużając jej funkcjonowanie o rok. To umożliwi URE przeprowadzenie czwartego przetargu  na białe certyfikaty, który został ogłoszony 29 grudnia 2015 r., oraz wydanie świadectw efektywności energetycznej w tym  przetargu.

Poza tym  przedłużenie funkcjonowania ustawy o rok dało nowej ekipie rządzącej czas na zakończenie prac nad nową ustawą o efektywności energetycznej.

Rząd PiS w lutym br. przyjął projekt nowej ustawy o efektywności energetycznej, w dużej mierze oparty na koncepcjach z czasów PO-PSL. Dokument zakłada utrzymanie systemu białych certyfikatów, ale ma on działać na innych zasadach: przewiduje się rezygnację z przetargów na białe certyfikaty. Mają być wydawane na wniosek firm inwestujących w oszczędzanie energii i dotyczyć tylko nowych projektów. Obowiązek oszczędności energii przez przedsiębiorstwa energetyczne będzie mógł być wykonywany poprzez realizację projektów u odbiorcy końcowego (w celu poprawy efektywności energetycznej), zakup białych certyfikatów albo uiszczanie opłaty zastępczej, lecz zasadniczo w ograniczonym zakresie.

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


63 361 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 226 020 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 706 548 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP