PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

RDOŚ w Bydgoszczy nie godzi się na tzw. projekt Wisła

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
01-02-2016 13:14
RDOŚ w Bydgoszczy nie godzi się na tzw. projekt Wisła

Tama we Włocławku. Nowa ma ją zabezpieczyć przed katastrofą.

Fot. Energa

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Bydgoszczy odmówiła zgody na realizację przedsięwzięcia „Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w rejonie stopnia wodnego Włocławek przy wykorzystaniu energii wody oraz poprawie potencjału ekosystemów wodnych i od wód zależnych". Chodzi o tzw. projekt Wisła, w który zaangażowała się Energa.

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Bydgoszczy poinformował w obwieszczeniu, że 28 stycznia br. została wydana decyzja odmawiająca zgody na realizację przedsięwzięcia pod nazwą „Zapewnienie bezpieczeństwa publicznego w rejonie stopnia wodnego Włocławek przy wykorzystaniu energii wody oraz poprawie potencjału ekosystemów wodnych i od wód zależnych ".
Pod wskazaną nazwą przedsięwzięcia kryje się zapewne dość dobrze znany opinii publicznej tzw. projekt Wisła zakładający budowę drugiego stopnia wodnego na Wiśle poniżej Włocławka wraz z elektrownią wodną i infrastrukturą towarzyszącą. Projekt jest prowadzony od wielu lat z udziałem grupy Energa. Jego korzenie sięgają 2009 roku, w którym zarząd Energi zainicjował prace związane z bezpieczeństwem stopnia wodnego we Włocławku oraz uruchomił Program Energa Wisła.

W lutym 2015 roku zostało zawarte porozumienie pomiędzy prezydentem Włocławka oraz Energą i Energą Invest. Na podstawie oceny oddziaływania na środowisko drugiego stopnia wodnego na Wiśle przygotowanego przez Energę prezydent Włocławka złożył w bydgoskiej Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska wniosek o wydanie decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej inwestycji. Właśnie ten wniosek spotkał się z negatywną oceną RDOŚ w Bydgoszczy.

Główny cel projektu Wisła, jak chociażby w lutym ub. r. wskazywała Energa informując o porozumieniu z prezydentem Włocławka, to zabezpieczenie Kujaw i Pomorza oraz całego odcinka Dolnej Wisły przed katastrofą istniejącego od ponad 40 lat stopnia wodnego we Włocławku, a także zmniejszenie ryzyka powodziowego Wisły poniżej istniejącej zapory. Wartość projektu wraz z całą infrastrukturą towarzyszącą szacowana była wówczas na około 3,5 mld zł, z czego na część energetyczną przypadało ok 25 proc. kosztu projektu.


NA GIEŁDZIE

Energa SA [ENG]

kurs:

10.12 PLN -0.03 (-0.30%)

Notowania | Informacje | Analiza techniczna


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


70 867 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 243 375 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 614 ofert w bazie

OFERTY SZKOLEŃ

Kategorie szkoleń: przemysł, nieruchomości, handel, branża spożywcza

Szkolenia dla branży medycznej i farmaceutycznej

Szkolenia dla samorządów

2 708 196 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP