PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Reforma EU ETS: na czym powinno zależeć Polsce?

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
23-03-2016 16:32
Reforma EU ETS: na czym powinno zależeć Polsce?
Fot. Fotolia

W pierwszej kolejności Polsce powinno zależeć na utrzymaniu systemu Krajowych Planów Inwestycyjnych zamiast proponowanego systemu otwartego przetargu, który może wiązać się ze zmniejszeniem wpływu rządu na kształt przedmiotowych inwestycji, zwiększeniem obowiązków informacyjnych i prawdopodobnym ograniczeniem możliwości korzystania z bezpłatnych uprawnień przez podmioty, w których produkcja energii oparta jest na węglu - ocenia Maciej Szambelańczyk, radca prawny, partner w kancelarii Wierciński Kwieciński Baehr.

Z punktu widzenia energetyki jednym z najważniejszych aktów regulacyjnych jest dyrektywa EU ETS, która m.in. określa zasady przydziału darmowych uprawnień do emisji CO2. Na jakim etapie są prace legislacyjne nad reformą dyrektywy ETS, która w nowej formie miałaby wejść w życie po 2020 roku ?
- Projekt dyrektywy COM (2015) 337 procedowany jest według tzw. zwykłej procedury ustawodawczej (art. 249 TFUE), w której uczestniczą na równi Parlament Europejski i Rada.

Obecnie wniosek KE znajduje się w parlamentarnej Komisji ds. Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności (ENVI Committee). Swój raport przedstawił już Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Sprawozdawcą w ENVI jest poseł Ian Duncan (UK, Partia Konserwatywna; w PE: Grupa Europejskich Konserwatystów i Reformatorów).

Planowany termin przyjęcia sprawozdania dotyczącego tego projektu w komisji ENVI to 8 grudnia 2016 r. Jednocześnie 13 października 2016 r. swoją opinię powinna przedstawić komisja ds Przemysłu, Badań Naukowych i Energii.

Posiedzenie plenarne Parlamentu nie zostało jeszcze wyznaczone; ze względu na kontrowersyjny charakter zmian, możliwe jest, że nie zostaną one przyjęte w pierwszym czytaniu. Wdrożenie dyrektywy w państwach członkowskich miałoby nastąpić do dnia 31. grudnia 2018 r.

Z propozycji zmian w dyrektywie EU ETS przedłożonych w projekcie KE, dotyczących tzw. mechanizmów kompensacyjnych na okres po 2020, czyli zasad przydziału darmowych uprawnień do emisji dla energetyki i zasad działania funduszu modernizacyjnego, polskie władze nie były i nie są zadowolone. Czy w sprawie zmian w EU ETS możliwe jest użycie veta na poziomie Rady ?

- Projekt reformy EU ETS procedowany jest zgodnie ze zwykłą procedurą ustawodawczą, a nie procedurą specjalną, wymagającą jednomyślności w Radzie. Przegłosowanie nowej dyrektywy w Radzie UE będzie wymagało większości kwalifikowanej. Oznacza to, że "za" musi opowiedzieć się co najmniej 55% państw członkowskich, reprezentujących co najmniej 65% populacji Unii.

Jeśli jednak do głosowania doszłoby przed 31 marca 2017 r., Rada może, na żądanie każdego z państw członkowskich, głosować według tzw. systemu nicejskiego, gdzie na poszczególne państwa przypada różna liczba głosów (na Polskę - 27). W tym systemie, aby dyrektywę przyjęto, „za”, musi zagłosować większość państw członkowskich (czyli 15), na które przypada łącznie co najmniej 260 głosów z 352.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


51 241 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie
 • Specjalizujemy się w tworzeniu zintegrowanych rozwiązań w obszarze komunikacji biznesowej.
 • Wirtualny Nowy Przemysł Giełda rolna Rynek Zdrowia Rynek aptek Puls HR Farmer
  Rynek Zdrowia Rynek Spozywczy Dla handlu Property Design Infodent24 Centrum Kreowania Liderów
  Farmer House Market Promocjada Sady Ogrody Rynek seniora Koszyk cenowy
 • Serwisy i wydawnictwa o budowie i urządzaniu domu.