Regulator pozytywnie o nowej fabryce wzbogaconego uranu

Regulator pozytywnie o nowej fabryce wzbogaconego uranu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Amerykański regulator jądrowy NRC zaakceptował oceny oddziaływania na środowisko i oceny bezpieczeństwa pierwszego na świecie zakładu wzbogacania uranu w technologii laserowej, którą planuje wybudować koncern GE-Hitachi.

Zgodnie z amerykańskim prawem fabryka, która ma powstać w Wilmington w stanie Północna Karolina jako zakład używający materiałów nuklearnych potrzebuje licencji, wydanej przez NRC (Nuclear Regulatory Comission). Komisja, informując o zaakceptowaniu ocen podała też, że seria spotkań, które mają się zakończyć wydaniem licencji na budowę i użytkowanie odbędzie się latem 2012 r. Wydała natomiast zgodę na rozpoczęcie prac przygotowawczych na miejscu budowy.

W czasie trwającego ponad trzy lata badania wniosku GEH, Komisja - oprócz oddziaływania na środowisko samej fabryki - badała też alternatywne technologie oraz zasadność jej budowy m.in. w kontekście ekonomicznym oraz bezpieczeństwa energetycznego Stanów Zjednoczonych.

W końcowym dokumentach wpływ na środowisko oceniono - w zależności od kategorii działalności - jako niewielki bądź w niektórych przypadkach średni. Rozważając z kolei kwestie bezpieczeństwa Komisja nie znalazła poważniejszych źródeł zagrożeń, związanych z budową i eksploatacją zakładu.

NRC potwierdziła szacunki, z których wynika, że sama budowa oznacza stworzenie prawie 4 tys. miejsc pracy i pół miliona dolarów wpływów podatkowych dla stanu rocznie. W okresie funkcjonowania w latach 2020-2051 w fabryce i usługach z nią związanych ma powstać ponad 700 miejsc pracy. Podatki stanowe oceniono na 2,3 mln dol. rocznie, a gruntowe - na 8,7 mln, z zastrzeżeniem, że ostateczny szacunek jest niemożliwy, bo część może wrócić do przedsiębiorstwa w postaci ulg.

GEH po uruchomieniu fabryki ma produkować w niej niskowzbogacony w izotop 235 uran, jaki stosuje się w większości reaktorów energetycznych. NRC stwierdziła, że produkcja ta, wraz z produkcją z innych planowanych zakładów powinna pomóc zaspokajać krajowe potrzeby i tym samym zwiększać bezpieczeństwo energetyczne Stanów Zjednoczonych.

NRC przypomniała, że energia jądrowa zaspokaja obecnie 20 proc. potrzeb USA, ale jedyny krajowy producent nisko wzbogaconego uranu zaspokaja tylko 16 proc. potrzeb. Kolejne 37 proc. pochodzi z programu Megatons-to-Megawatts, w ramach którego Amerykanie kupują i odpowiednio preparują uran z rosyjskich głowic jądrowych, ale projekt ten kończy się w 2013 r. Inni niż Rosja zagraniczni dostawcy zapewniają obecnie 47 proc. nisko wzbogaconego uranu.

Komisja stwierdziła, że obecna zależność od jednego krajowego oraz zagranicznych źródeł uranu stanowi pewne ryzyko w zapewnieniu nieprzerwanych dostaw paliwa do amerykańskich reaktorów. Natomiast planowana przez GEH fabryka pozwoli zaspokoić ok. 40 proc. obecnych i przyszłych potrzeb kraju.

"Decyzja NRC jest znaczącym krokiem do otrzymania finalnej licencji na użytkowanie. Decyzja potwierdza skuteczność rygorystycznych procedur, jakie GE Hitachi Nuclear Energy stosuje w obszarze ochrony środowiska, naszych pracowników i społeczeństwa" - napisał w przekazanym PAP oświadczeniu rzecznik GEH Michael Tetuan.

Fabryka w Wilmington jako pierwsza na świecie ma używać na skalę przemysłową laserowej technologii wzbogacania uranu, podczas gdy obecnie w użyciu są technologia wirówkowa i dyfuzja gazowa. NRC w swojej analizie porównała różne technologie i stwierdziła, że nie ma podstaw do kwestionowania szacunków GEH, z których wynika, że nowa technologia będzie opłacalna.

Przed wydaniem ostatecznej licencji Komisja zezwoliła na oczyszczenie i uzbrojenie liczącego 47 hektarów terenu w Wilmington, należącego do GEH. Jeżeli licencja zostanie wydana w 2012 r., GEH planuje, że budowa zakładu zakończy się w 2020, ale produkcja ruszy już w 2014, by sześć lat później osiągnąć docelową wielkość. NRC zastrzegła, że licencja wygaśnie w, 2052 r. ale firma będzie mogła wystąpić o jej przedłużenie.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Regulator pozytywnie o nowej fabryce wzbogaconego uranu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!