PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resort energii planuje wprowadzenie nowych systemów wsparcia OZE

Autor: wnp.pl (ICh)
08-06-2017 16:39
Resort energii planuje wprowadzenie nowych systemów wsparcia OZE
Fot. Shutterstock.com

Resort energii w ramach nowelizacji ustawy o OZE planuje zmiany wsparcia OZE polegające na wprowadzeniu systemów Feed-in-Tariff i Feed-in-Premium dla wytwórców energii z niektórych OZE. Zmienione mają też zostać definicje mikroinstalacji i małej instalacji OZE oraz hybrydowej instalacji OZE.

Andrzej Kaźmierski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej w Ministerstwie Energii. podczas posiedzenia Parlamentarnego Zespołu Górnictwa i Energii przedstawił założenia projektu nowelizacji ustawy o OZE oraz niektórych innych ustaw, a w tym planowane zmiany systemowe we wsparciu OZE.
Zmiany te mają polegać na wprowadzeniu, obok systemu aukcyjnego  systemów Feed-in-Tariff (FIT) i Feed-in-Premium (FIP) dla wytwórców energii z OZE  wykorzysujących stabilne i przewidywalne źródła energii - biogaz rolniczy, biogaz ze składowisk odpadów, biogaz z oczyszczalni ścieków, inny biogaz niż wcześniej wymienione i hydroenergię.

W systemie FIT wytwórca energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii w małej instalacji lub w mikroinstalacji, będący przedsiębiorstwem energetycznym w rozumieniu ustawy - Prawo energetyczne, wykorzystujący do wytworzenia energii elektrycznej wskazane wyżej źródła energii mógłby  sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną po stałej cenie zakupu sprzedawcy zobowiązanemu albo sprzedaży innemu podmiotowi. Owa stała cena zakupu miałaby wynosić  dla poszczególnych rodzajów instalacji OZE  80 proc.  ceny referencyjnej dla danego źródła, obowiązującej w danym roku i  podlegać  corocznej waloryzacji średniorocznym wskaźnikiem cen towarów i usług konsumpcyjnych podawanym przez GUS.

System taryfy FIP miałby obejmować źródła OZE o łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej nie mniejszej niż 500 kW i mniejszej niż 1 MW, wykorzystującej do wytworzenia energii elektrycznej źródła energii takie same jak w przypadku instalacji, które mają się znaleźć w systemie FIT. Właściciele  instalacji objętych FIP mogliby  sprzedawać niewykorzystaną energię elektryczną wyłącznie innemu podmiotowi niż sprzedawca zobowiązany , a przysługiwałoby im  prawo pokrycia ujemnego salda sprzedaży   analogicznie jak w aukcyjnym systemie wsparcia OZE.

Z punktu widzenia systemu FIT ważne jest, że mają być zmienione definicje mikroinstalacji i małej instalacji. Po zmianach mikroinstalacją OZE byłaby instalacja o zainstalowanej  mocy elektrycznej  nie większej niż 50 kW , a małą instalacją OZE byłoby źródło o zainstalowanej mocy elektrycznej większej  niż 50 kW i nie większej  niż 500 kW.

W ramach doprecyzowania definicji zawartych w ustawie o OZE zakładana jest ponadto zmiana definicji hybrydowej instalacji OZE. Według przygotowanych założeń ma to być zestaw co najmniej 2 instalacji, w której żadna z nich nie przekracza 80 proc.  ogółu mocy zainstalowanej elektrycznej, różniących się charakterystyką dyspozycyjności wytwarzanej energii  w ramach sieci dystrybucyjnej o napięciu znamionowym nie wyższym niż 110 kV i o łącznym stopniu wykorzystania mocy zainstalowanej elektrycznej  większym niż 3504 MWh/MW/rok
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

36 508 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

726 919 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 992 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP