PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Resort gospodarki nie aprobuje maksymalnej ceny energii

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
02-12-2014 16:59
Resort gospodarki nie aprobuje maksymalnej ceny energii

Urząd Regulacji Energetyki (URE) latem br. wyszedł z inicjatywą wprowadzenia ceny maksymalnej sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców z grupy taryfowej G.

fot. Fotolia

Z uzyskanych informacji wynika, że resort gospodarki nie godzi się na zaproponowane przez URE wprowadzenie maksymalnej ceny sprzedaży energii dla odbiorców z grupy taryfowej G. Regulator ocenia, że ministerstwo nie jest do końca konsekwentne w swoich opiniach, bo w przypadku gazu mechanizm ceny maksymalnej działa.

Urząd Regulacji Energetyki (URE) latem br. wyszedł z inicjatywą wprowadzenia ceny maksymalnej sprzedaży energii elektrycznej dla odbiorców z grupy taryfowej G. Regulator skierował wówczas do Ministerstwa Gospodarki propozycję modyfikacji tzw. rozporządzenia taryfowego, bo to właśnie w ten sposób miało dojść do zmiany regulacji. Celem propozycji URE było umożliwienie sprzedawcom z urzędu stosowania cen mniejszych od maksymalnej i reagowanie na oferty konkurencji. Regulator określał swoją propozycję jako pomysł na połowiczne uwolnienie rynku . Wskazywał, że w obecnym stanie prawnym sprzedawca z urzędu na, w uproszczeniu, swoim macierzystym terenie działania nie może stosować innych cen niż taryfowe, a konkurencja może naturalnie proponować ceny jakie chce.
Propozycja URE nie zyskała poparcia resortu gospodarki. Ministerstwo wskazuje, że Prezes URE nie wykorzystał jeszcze wszystkich, pozostających w jego kompetencjach, przewidzianych ustawą – Prawo energetyczne narzędzi oddziaływania na kształt rynku energii elektrycznej, również w zakresie taryf dla odbiorców w gospodarstwie domowym.

Resort gospodarki uważa, że ma to szczególne znaczenie, ponieważ wprowadzenie proponowanego rozwiązania mogłoby być traktowane jako zwolnienie z taryfowania przedsiębiorstw obrotu energią elektryczną z pominięciem trybu przewidzianego w art. 49 ustawy – Prawo energetyczne (mowa tam m.in. o możliwości zwolnienia z obowiązku taryfowania po stwierdzeniu, że firma działa na konkurencyjnym rynku). Ponadto, zdaniem ministerstwa, zaproponowane przez URE rozwiązanie wydaje się również trudne do pogodzenia z mechanizmem kosztowym kształtowania taryf i weryfikacją tych kosztów przez Prezesa URE, a tym samym jego roli w całym procesie.

Biuro prasowe URE informuje, że trudno się zgodzić się z uwagami ministerstwa gospodarki, które wydaje się być nie do końca konsekwentne w swych opiniach. Ministerstwo, wskazuje URE, nie widziało przeciwwskazań do zastosowania cen maksymalnych w rozporządzeniu taryfowym gazowym i na rynku gazu takie rozwiązanie już funkcjonuje i spełnia swoją rolę. URE wskazuje, że mechanizm polegający na przyznaniu cenom zawartym w taryfach charakteru cen maksymalnych ma umożliwić przedsiębiorstwom energetycznym możliwość elastycznego reagowania na zmieniającą się sytuację rynkową w ramach maksymalnego, nieprzekraczalnego poziomu cen taryfowych.

Ponadto, uważa URE, proponowany mechanizm pozwala jednocześnie wyeliminować ryzyko związane z całkowitym zwolnieniem z obowiązku przedstawiania taryf do zatwierdzenia, co wydaje się zdaniem urzędu niezbędne na obecnym etapie rozwoju rynku energii elektrycznej i gazu ziemnego i ma przeciwdziałać niekontrolowanym wzrostom cen energii elektrycznej. URE podkreśla, że z tego właśnie względu Prezes URE poszukuje bezpiecznego sposobu dalszego rozwoju rynku energii elektrycznej, po to aby zrobić kolejny krok w tym zakresie, a jednocześnie sposobu, który zapewni ochronę odbiorców w gospodarstwach domowych przed skokowym wzrostem cen.
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 899 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP