PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rok 2016 w energetyce: rozwój OZE i wzrost efektywności energetycznej

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
21-01-2016 12:37
Rok 2016 w energetyce: rozwój OZE i wzrost efektywności energetycznej
Fot. mat. pras.

Pierwszy kwartał 2016 roku powinien przynieść nam odpowiedź odnośnie kształtu sektora paliwowo - energetycznego. Bez wątpienia w roku 2016 czeka nas rozwój odnawialnych źródeł energii i działania na rzecz wzrostu efektywności energetycznej - mówi Anna Nowak - Jaworska, wiceprezes w Schneider Electric Polska.

Jak ocenia Anna Nowak - Jaworska, rok 2016 może być okresem zwiększonych inwestycji w wysokowydajne technologie, urządzenia i systemy pozwalające obniżać zużycie oraz koszty energii. Inwestycje takie z pewnością będą widoczne w obszarze tzw. inteligentnych budynków.
- Zauważamy duże zainteresowanie branży budowlanej realizacją takich efektywnych energetycznie obiektów, gdyż nimi zainteresowani są z kolei najemcy. To z kolei związane jest z rozwojem miast w kierunku Smart Cities - co już się dzieje w Polsce i można zobaczyć to chociażby na przykładzie naszych realizacji w Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, znajdujących się w Katowicach - dodaje Anna Nowak - Jaworska.

Jak zaznacza, już dziś miasta są odpowiedzialne za 75 proc. całkowitego zużycia energii na świecie. Dlatego też w kolejnym roku konieczne będzie skoncentrowanie się na efektywności budynków dzięki zastosowaniu nowoczesnych systemów automatyki. Co więcej w efektywność energetyczną budynków będą inwestować już nie tylko deweloperzy w obiektach biurowych, ale również miasta w budynkach publicznych, co jest niewątpliwie bardzo ważnym działaniem wpływającym na sektor energetyczny. Odpowiednie systemy zarządzania energią i komfortem cieplnym w połączeniu z oprogramowaniem pozwalają dziś w czasie rzeczywistym mierzyć i dostosowywać zużycie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie tego samego komfortu użytkowania przy obniżonych kosztach - nawet do 30 proc.

- 2016 rok powinien przynieść również nowe inwestycji w OZE, głównie poprzez oddanie nowych farm wiatrowych. Według danych zawartych w Krajowym Planie Działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych ten rodzaj wytwarzania ma największe szanse rozwoju w Polsce. Tym samym powinno to przynieść rozwój nowych technologii w zakresie zarządzania energią z farm wiatrowych jak również w zakresie przystosowania sieci dystrybucyjnych do poboru energii ze źródeł odnawialnych oraz magazynowania energii - prognozuje Anna Nowak - Jaworska.

Przypomina, że koniec 2015 roku upłynął pod znakiem szczytu klimatycznego i wyznaczenia nowych ram w zakresie ochrony klimatu. W jej ocenie nowe porozumienie klimatyczne to duży krok w globalnym wysiłku na rzecz zatrzymania zmian klimatu. Jednocześnie będzie ono implikować przyszłe podejście UE do sektora energetyki.  Porozumienie klimatyczne przewiduje, że od 2020 roku z różnych źródeł zostanie przeznaczonych 100 mld dolarów rocznie na adaptację państw do zmian klimatu i tym samym obniżenie emisji CO2.

- To duża szansa na przyśpieszenie rozwoju niskoemisyjnego przemysłu, jak również pobudzenie rozwoju poprzez inwestycje w innowacje, co od kilku lat próbuje robić Unia Europejska. Dla Polski zmiany te będą oczywiście kosztowne, ale w konsekwencji pozwoli nam to stworzyć nowoczesną energetykę opartą na efektywnych rozwiązaniach technologicznych. Mam nadzieję, że pozwoli to również na zmianę polskiego miksu energetycznego na taki z większym wykorzystaniem OZE - dodaje Anna Nowak - Jaworska.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 217 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP