Rolnictwo pomoże w wychwytywaniu CO2?

Rolnictwo pomoże w wychwytywaniu CO2?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Poprawa gospodarowania ziemią uprawną może wpłynąć na wychwycenie dodatkowej ilości CO2, równoważnej wielkości emisji z sektora transportowego, który należy do najbardziej zanieczyszczających środowisko - twierdzą eksperci.

Sekwestrowanie węgla polega na zwiększaniu zawartości materii organicznej w glebie poprzez stosowane nawozów naturalnych.
Lepsze gospodarowanie glebami może zwiększyć zawartość węgla w górnej warstwie gleby do 1,85 gigaton rocznie.
Największy roczny potencjał do wiązania węgla przez glebę mają Stany Zjednoczone, a po nich Indie, Chiny, Rosja i Australia.

"Zdrowsze gleby gromadzą więcej węgla i dają więcej żywności" - podał cytowany w środę przez Reutera Louis Verchot z Międzynarodowego Centrum Rolnictwa Tropikalnego z siedzibą w Kolumbii. Verchot jest jednym z autorów badań opublikowanych we wtorek w dzienniku "Nature's Scientific Reports". Publikacja dostępna jest online.

Gleba w naturalny sposób absorbuje z atmosfery węgiel w procesie sekwestracji, dzięki czemu nie tylko maleje ilość szkodliwych gazów cieplarnianych, ale również zwiększa się żyzność ziemi.

Sekwestrowanie węgla polega na zwiększaniu zawartości materii organicznej w glebie poprzez stosowane nawozów naturalnych, nawożenie resztkami pożniwnymi, kompostem. Sekwestrację daje także sama uprawa roślin, które w procesie fotosyntezy pobierają z powietrza dwutlenek węgla i wykorzystują go do budowy związków organicznych.

Lepsze gospodarowanie glebami może zdaniem autorów badań zwiększyć zawartość węgla w górnej warstwie gleby do 1,85 gigaton rocznie - czyli mniej więcej tyle, ile wynosi globalna suma emisji z transportu na świecie.

"Inwestycje w lepsze gospodarowanie glebą zwiększą produktywność rolnictwa i jego odporność na przyszłe szoki i stresy" - powiedział Verchot.

Wymienił wykorzystanie kompostu, zatrzymywanie materii organicznej w glebie i jak najmniejsze jej zakłócanie oraz płodozmian uwzględniający warzywa. Środki te mogą pomóc przywrócić glebie obecność materii organicznej (zawierającej węgiel).

Dodał, że ilość węgla zmagazynowanego w glebie użytkowanej w ten sposób to ekwiwalent od 3 do 7 mld ton dwutlenku węgla.

Sama tylko zmiana praktyk gospodarczych na roli zaowocuje sekwestracją. Według Verchota USA emitują około 5 mld ton dwutlenku węgla rocznie, czyli mniej więcej tyle, ile można co roku poddać sekwestracji dzięki wprowadzeniu zmian w rolnictwie.

Opublikowane badania wskazują, że największy roczny potencjał do wiązania węgla przez glebę mają Stany Zjednoczone, a po nich Indie, Chiny, Rosja i Australia, pod warunkiem, że poprawi się tam gospodarowanie glebami.

Sekwestracje węgla można też stosować intensywnie w części Afryki Południowej, w Etiopii i Sudanie.

Warstwa gleby na Ziemi zawiera więcej węgla niż znajduje się go łącznie w atmosferze Ziemi i roślinności. Jednak kiedy gleby ulegają degradacji lub są nadmiernie eksploatowana, uwięziony w nich dwutlenek węgla wraca do atmosfery, zwiększając sumę emisji gazów cieplarnianych.

W wyniku erozji, wypłukiwania przez deszcze oraz mechanizacji rolnictwa i innych procesów zdegradowana jest - według FAO - jedna trzecia gleb na Ziemi.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rolnictwo pomoże w wychwytywaniu CO2?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!