Rosatom chce dostarczyć technologię jądrową dla PGE

Rosatom chce dostarczyć technologię jądrową dla PGE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rosyjski koncern Rosatom chce wystartować w przetargu na dostawę technologii dla elektrowni jądrowej w Polsce, który ma być wkrótce ogłoszony przez Polską Grupę Energetyczną, poinformował w wywiadzie dla Rzeczpospolitej dyrektor zarządzający Ro­sa­to­mu Siergiej Bojarkin.

PGE Polska Grupa Energetyczna wybrała trzy potencjalne lokalizacje z listy liczącej 92. dla przyszłej elektrowni jądrowej - Choczewo, Gąski i Żarnowiec, a jeszcze w br. rozpoczną się procedury przetargowe związane z wyborem technologii dla pierwszego w Polsce jądrowego bloku energetycznego.

Budową pierwszego bloku o mocy ok. 3000 MW zajmie się PGE Energia Jądrowa 1. Wartość jest szacowana na 35-50 mld zł

Siergiej Bojarkin poinformował, że po Fukushimie bezpieczeństwo i koszty nabrały nowego znaczenia. "Ostatnio w Rosji Rosatom wybudował bloki po 2,7 mld dol. za 1000 MW mocy (...) zatem w Polsce elektrownia kosztowałaby 8 mld dol., gdyby to była nasza technologia. A w Kaliningradzie powstają dwa bloki za 5,5 mld dol. o mocy 2,4 tys. MW, a do tego dochodzą nakłady – 1 mld dol. na sieci energetyczne" – powiedział w wywiadzie dla „RZ". Rosatom jest też zainteresowany innymi projektami, m.in. do czeskiego w Temelinie.

Według dyrektora, technologia Rosatomu obecnie jest jedną z najbezpieczniejszych i takie systemy zabezpieczeń, jakie stosuje, nie występują u żadnego z konkurentów. „Zatem, jeśli oceniać ofertę z punktu widzenia technicznego, na pewno spełniamy wszystkie warunki bezpieczeństwa wymagane przez Unię Europejską. Ten system będzie wykorzystywany w naszym projekcie w Kaliningradzie. Był przygotowywany na przetarg w Finlandii w 2004 r. i wygraliśmy pierwszy etap. W drugim przegraliśmy, bo nie byliśmy konkurencyjni cenowo" - podsumował.

PGE, która będzie realizować budowę bloku atomowego zawiązała spółkę akcyjną PGE Energia Jądrowa SA o kapitale zakładowym 25 mln zł, w której posiada 100% udziałów. Do grupy należy też spółka celowa PGE EJ 1 sp. z o.o., z kapitałem w wysokości 38 mln zł, która odpowiada za bezpośrednie przygotowanie procesu inwestycyjnego, prowadzi badania lokalizacyjne oraz wykonuje inne czynności operacyjne, odpowiada także za wybór technologii, która będzie wykorzystana do budowy elektrowni jądrowej.

W ramach przygotowywania projektu zawarto porozumienia z partnerami zagranicznymi (Electricite de la France SA, GE-Hitachi Nuclear EnergyAmericas LLC, Westinghouse Electric Company LLC), a każdy z potencjalnych dostawców potwierdził możliwość wybudowania elektrowni jądrowej do 2020 r. w oferowanej technologii.

Harmonogram zakłada ustalenie lokalizacji i zawarcie kontraktu na budowę pierwszej elektrowni jądrowej (1 lipca 2011 r. – 31 grudnia 2013 r.); wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem uzgodnień (1 stycznia 2014 r. – 31 grudnia 2015 r.); wydanie pozwolenia na budowę i budowa pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej, rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni (1 stycznia 2016 r. – 31 grudnia 2020 r.); kontynuację i rozpoczęcie budowy kolejnych bloków/elektrowni jądrowych (1 stycznia 2021 r. – 31 grudnia 2030 r.).

Plany zakładają, że pierwsza elektrownia jądrowa ma zostać uruchomiona w 2020 roku, a jej budowa ma ruszyć w 2016 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom chce dostarczyć technologię jądrową dla PGE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!