Rosatom zaproszony do rozmów ws. fińskiej elektrowni jądrowej

Rosatom zaproszony do rozmów ws. fińskiej elektrowni jądrowej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Fińska firma Fennovoima zaprosiła do bezpośrednich negocjacji w sprawie budowy nowej elektrowni jądrowej rosyjski koncern Rosatom. Równolegle prowadzi też negocjacje z japońskim koncernem Toshiba. Fennovoima planuje budowę elektrowni na półwyspie Hanhikivi.

Fennovoima poinformowała w piątek, że jest zainteresowana proponowanym przez Rosatom reaktorem ciśnieniowym VVER 1200 o mocy 1200 MW w wersji AES-2006. Firma zaznaczyła, że jeśli ta konstrukcja zostanie wybrana, będzie musiała zostać wyposażona w systemy bezpieczeństwa, wymagane przez fińskiego regulatora.

Bezpośrednim konkurentem Rosatomu w tym projekcie jest japońska Toshiba, proponująca reaktor wodno-wrzący EU-ABWR o mocy 1600 MW. Bezpośrednie negocjacje z Toshibą Fennovoima rozpoczęła w lutym, po tym, jak zdecydowała się wyeliminować drugą rozważaną konstrukcję - reaktor EPR francuskiej Arevy. Blok z takim reaktorem powstaje w Finlandii w Olkiluoto - w elektrowni należącej do firmy TVO.

Fennovoima powstała jako spółka niemieckiego koncernu E.ON oraz Voimaosakeyhtio SF - firmy skupiającej 61 fińskich przedsiębiorstw, głównie z sektora przemysłowego, lokalnych dostawców energii i samorządów. W funkcjonującym w Finlandii modelu, udziałowcy operatora elektrowni jądrowej w zamian za wkład finansowy otrzymują energię po kosztach produkcji.

E.ON w październiku 2012 r. ogłosił, że zamierza się pozbyć udziałów, ponieważ wycofuje się z Finlandii. W połowie lutego 2013 r. wszystkie udziały przejęło Voimaosakeyhtio SF, zostając jedynym akcjonariuszem Fennovoimy.

Elektrownia ma powstać w gminie Pyhajoki, na niemal bezludnym półwyspie Hanhikivi nad Bałtykiem. Fennovoima na razie planuje tam budowę jednego reaktora. Budowa tej siłowni wynika ze strategii fińskiego rządu, przewidującej, że w 2020 r. kraj osiągnie samowystarczalność w zakresie zaopatrzenia w energię elektryczną. Docelowy udział atomu w produkcji energii ma sięgnąć 60 proc. dzięki użytkowaniu siedmiu bloków jądrowych: czterech działających obecnie w Olkiluoto i Loviisa, budowanego bloku Olkiluoto 3, kolejnego w tej elektrowni, na który oferty już złożono oraz siódmego - w Pyhajoki.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rosatom zaproszony do rozmów ws. fińskiej elektrowni jądrowej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!