PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rośnie świadomość energetyczna Polaków

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
15-02-2012 12:09
Rośnie świadomość energetyczna Polaków
fot. Fotolia
<b>Marek Woszczyk, prezes Urzędu Regulacji Energetyki </b><br>
<br>
Edukacja, która wzmacnia aktywność odbiorców i ich pozycję na rynku, jest jednym z priorytetów w moich działaniach. Wyniki badań przeprowadzonych przez TNS OBOP, w przygotowaniu których swój udział miał także Urząd, wskazują, że stan wiedzy konsumenckiej jest znacznie wyższy niż jeszcze kilka lat temu, co jednak nie oznacza, że jest zadowalający. Bo choć wyniki znajomości procedur zmiany sprzedawcy i graczy rynkowych poprawiają się, to i tak w moim odczuciu powinno być zdecydowanie lepiej. Cieszy mnie, że prowadzone dotychczas przez URE intensywne działania edukacyjne oraz ogólnopolska kampania informacyjna "I ty możesz zmienić sprzedawcę energii" dały rezultaty. Dlatego planujemy jeszcze w tym roku przeprowadzenie kolejnej kampanii, która - mamy nadzieję - wpłynie na zwiększenie efektywności użytkowania energii elektrycznej w gospodarstwach domowych. Uważam, że popularyzacja praw i obowiązków odbiorców paliw i energii, w tym w szczególności prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej i sposobów na racjonalne zarządzanie jej zużyciem stanowi jeden ze sposobów ochrony słabszych uczestników rynku energii, jakimi niewątpliwie są odbiorcy w gospodarstwach domowych.

58 proc. Polaków wie, że może zmienić sprzedawcę energii elektrycznej, 87 proc. oszczędza energię w swoim domu a 15 proc. jest w stanie więcej płacić za energię z odnawialnych źródeł. 41 proc. nie wie do kogo można się zwrócić o pomoc w sytuacji sporu ze sprzedawcą energii - to główne wnioski raportu TNS OBOP „Świadomość energetyczna Polaków” przeprowadzonego na zlecenie miesięcznika Nowy Przemysł. Przedstawiono je dzisiaj podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Raport TNS OBOP „Świadomość energetyczna Polaków”, na potrzeby którego przeprowadzono 619 wywiadów, został zrealizowany w ramach kampanii „Polska Efektywna Energetycznie”. Można go pobrać z zakładki multimedia, która widać obok.

„Polska Efektywna Energetycznie” to ogólnopolska kampania informacyjna mająca na celu zwiększenie świadomości przedsiębiorców w zakresie korzyści biznesowych i środowiskowych wynikających z efektywnego wykorzystania energii w firmach. Prowadzona jest pod patronatem Urzędu Regulacji Energetyki oraz Ministerstwa Gospodarki.

Z badań wynika, że znajomość dostawcy energii jest wśród Polaków wysoka. Zaledwie 8 proc. nie potrafi podać nazwy sprzedawcy. Są to osoby starsze (powyżej 60 lat) oraz należące do grup o niższym statusie społecznym, mające podobne problemy również w innych okolicznościach.

Umiarkowane zadowolenie ze sprzedawcy energii

Polacy są w umiarkowanym stopniu zadowoleni z obecnego sprzedawcy energii - zaledwie 8 proc. ankietowanych jest bardzo zadowolonych a 48 proc. raczej zadowolonych. Bardzo niezadowolonych ze swojego sprzedawcy jest 4 proc. a 11 proc. raczej niezadowolonych.

Większość badanych (58 proc.) jest świadomych swojego prawa do zmiany sprzedawcy energii elektrycznej, 33 proc. nie wie, czy takie prawo posiada a 8 proc. jest przekonanych, że takiego prawa nie posiada.

Stosunkowo niewielu Polaków chciałoby skorzystać z prawa do zmiany sprzedawcy energii - zaledwie 3 proc. zadeklarowało, że zdecydowanie chce zmienić sprzedawcę a 16 proc., że raczej tak. Znacznie więcej osób - 15 proc. - zapowiada, że zdecydowanie nie zamierza zmieniać sprzedawcy a 31 proc., że raczej nie zamierza. Niezdecydowanych jest 26 proc. ankietowanych.

Chętni do zmiany sprzedawcy to głównie rolnicy (31 proc.), osoby pracujące zawodowo, pozostające w związkach małżeńskich , z licznych gospodarstw domowych (powyżej 5 osób). Stosunkowo w najmniejszym stopniu intencję zmiany sprzedawcy deklarują soby powyżej 60 roku życia i niepracujący zawodowo.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 390 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP