Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Roszady z udziałem Chińczyków w energetycznych aktywach Kulczyka

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
18-07-2014 22:38
Roszady z udziałem Chińczyków w energetycznych aktywach Kulczyka

Dla Grupy Kulczyk Investments to kolejny ważny krok w konsekwentnie wdrażanej strategii tworzenia pierwszej polskiej prywatnej grupy energetycznej - powiedział Sebastian Kulczyk, prezes zarządu Kulczyk Investments, która jest właścicielem Polenergii Holding i większościowym akcjonariuszem w PEP.

Fot. mat. pras.

Polish Energy Partners (PEP) przejmie aktywa Polenergii Holding S.a.r.l, a powstała na skutek połączenia aktywów spółka, pod nazwą Polenergia S.A., pozyska inwestora, reprezentujący chiński kapitał fundusz CEE Equity Partners. To pierwsza inwestycja tego funduszu w Polsce i w regionie.

Akcje za wnoszone przez Polenergię Holding aktywa do PEP zostaną objęte po cenie emisyjnej 33,03 zł każda. Fundusz CEE Equity Partners obejmie akcje po tej samej cenie (33,03 zł każda) za łączną kwotę 240 mln zł uzyskując 16 proc. udział w połączonej spółce.
CEE Equity Partners planuje w ciągu 2-3 lat zainwestować 500 mln USD w najbardziej perspektywiczne projekty energetyczne, telekomunikacyjne i infrastrukturalne w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Po zainwestowaniu znaczącej części pierwszej transzy, CEE Equity Partners może uruchomić dodatkowe 1,5 mld USD.

- Pozyskanie tak wymagającego inwestora finansowego, jakim jest fundusz CEE Equity Partners, pokazuje jak duży jest potencjał rozwoju i wzrostu wartości Polenergii. Cieszę się, że nasz projekt jest pierwszą, a tym samym szczególnie ważną inwestycją Funduszu w regionie. Dla Grupy Kulczyk Investments to kolejny ważny krok w konsekwentnie wdrażanej strategii tworzenia pierwszej polskiej prywatnej grupy energetycznej - powiedział Sebastian Kulczyk, prezes zarządu Kulczyk Investments, która jest właścicielem Polenergii Holding i większościowym akcjonariuszem w PEP.

Na przełomie 2014 i 2015 roku grupa Polenergia planuje także pozyskać dodatkowe środki na inwestycje z emisji akcji bez prawa poboru przeznaczonej do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych. Pozyskane środki z emisji akcji do CEE Equity Partners oraz z emisji rynkowej mają zapewnić finansowanie strategii w latach 2014-2018.

- Inwestycja CEE Equity Partners w projekt biznesowy Polenergii potwierdza rzeczywistą wartość akcji spółki oraz wysoki potencjał rozwoju grupy i wzrostu jej wartości w kolejnych latach. Biorąc pod uwagę znaczący potencjał finansowy funduszu, widzimy również możliwości rozwoju naszej współpracy przy nowych, potencjalnych projektach, które mogą się pojawić w przyszłości. Kolejnym krokiem przewidzianym na połowę sierpnia br. będzie zatwierdzenie transakcji przez Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Spółki – powiedział Zbigniew Prokopowicz prezes zarządu PEP.

Strategia inwestycyjna CEE Equity Partners zakłada zaangażowanie na okres 7-9 lat .

- Polenergia to jedyna w Polsce tak silnie zdywersyfikowana prywatna spółka z sektora energetycznego, która jest aktywna w najbardziej perspektywicznych segmentach tego rynku. Analizując pierwsze projekty szukaliśmy właśnie takiej szansy inwestycyjnej. Dodatkowymi argumentami przemawiającymi za tą inwestycją było zaangażowanie Kulczyk Investments oraz silny i doświadczony zespół menedżerów. Naszym zdaniem jest to gwarancja najwyższej efektywności wykorzystania kapitału oraz dynamicznego wzrostu. Jeśli Polenergia dalej, równie skutecznie, będzie realizować strategię rozwoju, nie wykluczamy w przyszłości możliwości zwiększenia zaangażowania kapitałowego - powiedział Rafał Andrzejewski, dyrektor inwestycyjny CEE Equity Partners.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (1)

KOMENTARZE (1)

Polenergia SA [PEP]

kurs:

11.15 PLN 0.10 (0.90%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP