Rozen, KPMG: w UE każde państwo samodzielnie dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne

Rozen, KPMG: w UE każde państwo samodzielnie dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Unii Europejskiej dużo mówi się o solidarności energetycznej, ale w praktyce każde państwo samodzielnie dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne. Tak też powinna zachowywać się Polska - ocenia podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego Krzysztof Rozen z firmy doradczej KPMG.

Zobacz wystąpienie K. Rozena podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego:

{fim;292}

- W Unii Europejskiej wszyscy mówią o solidarności energetycznej, ale praktyka jest taka, że każde państwo samodzielnie dba o swoje bezpieczeństwo energetyczne, m.in. zawiera bilateralne porozumienia z Gazpromem. To jest to, co powinna robić także Polska - mówi Krzysztof Rozen, Partner, Szef Zespołu ds. Energii i Zasobów Naturalnych firmy doradczej KPMG.

Krzysztof Rozen podkreśla, że polityka Unii Europejskiej w ostatnich latach podlegała znaczącym zmianom. Jeszcze kilka-kilkanaście lat temu wskutek działania lobby ekologicznego na cenzurowanym była energetyka jądrowa, w Szwecji i w Niemczech podjęto wtedy decyzje o stopniowym likwidacji tej branży. Obecnie polityka jądrowa w Europie znowu jest poważnie traktowana.

Teraz z kolei, także wskutek działań lobby ekologicznego, krytykowana jest energetyka węglowa za rzekomy wpływ na zmiany klimatyczne.

- Nie ma naukowego dowodu, że emisja CO2 ma wpływ na zmiany klimatyczne - ocenia Krzysztof Rozen.

Jego zdaniem Polska posiada duże zasoby węgla, który powinien być wykorzystywany do celów energetycznych, w co w efekcie wpłynie na poprawę bezpieczeństwa energetycznego.

Zdaniem Krzysztofa Rozena wszystkie ostatnie rządy w Polsce można obarczyć częściową odpowiedzialnością za brak dywersyfikacji dostaw gazu i ropy. Poza pozyskaniem nowych źródeł dostaw gazu i ropy zaniedbano także rozbudowę systemów przesyłowych tych paliw.

Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu na stronie eec2009.wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!