Rozpoczęło się "Energia dla Świata"

Rozpoczęło się "Energia dla Świata"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W Stavanger stolicy norweskiego przemysłu petrochemicznego, rozpoczęła się we wtorek czterodniowa impreza "The Offshore Norden Seas 2008" - ONS, łącząca konferencję, specjalistyczne targi i festiwal. Odbywa się ona już po raz 18., a tegoroczne hasło to "Energia dla Świata".

Otwarcia ONS dokonał norweski minister ropy i energetyki Terje Riss-Johansen m.in. w obecności następcy tronu księcia Haakona oraz premiera kraju Jensa Stoltenberga oraz Nabou Tanaka szefa Międzynarodowej Agencji Energetycznej ONZ. Tegoroczna edycja ONS sprowadzi, jak się przewiduje, ok. 40 tys. osób z niemal 100 krajów, w tym wielu specjalistów z branży naftowo-gazowej, reperezentantów największych energetycznych koncernów świata jak i przedstawicieli władz państwowych zajmujących się tą problematyką.

Jednym z tematów konferencji jest zagadnienie pełnego wykorzystania znanych już zasobów gazu i ropy na norweskim szelfie kontynentalnym. Najbogatsze ich złoża eksploatują najpotężniejsze norweskie i międzynarodowe koncerny. Natomiast dziesiątki mniejszych pól pozostaje nietkniętych bowiem gigantom energetycznym nie opłaca się w nie inwestować.
Tworzy to obszar działania dla mniejszych spółek.

Wydobyciem z tych złóż, norweskie władze chcą zainteresować nowych i niewielkich partnerów. Mogą to być norweskie, zagraniczne lub międzynarodowe spółki dysponujące odpowiednimi umiejętnościami i gotowe do zainwestowania swych kapitałów. Zdaniem władz, takie przedsięwzięcie powinno być dla nich niezwykle intratne.

Potwierdza to doświadczenie ok. 50 nowych średnich i niewielkich inwestorów, którzy uzyskali już licencje poszukiwawcze i wydobywcze. Wśród nich jest np. konsorcjum norwesko-szwedzkie, które zainwestowało ok. 396 mln euro, odkrywając złoża warte 1,3 mld euro.

Również interesujące dla mniejszych spółek są wyeksploatowane pola opuszczone przed laty przez największe koncerny. Kryją one pozostawione spore zasoby gazu i ropy, które przy zastosowaniu najnowszych technologii opłaca się wydobywać. Na specjalistycznych targach odbywających się w ramach ONS wiele firm prezentuje właśnie rozwiązania technologiczne odpowiednie do wykorzystania przez mniejszych inwestorów.

Pośród 1200 wystawców jest również Polskie Górnictwo Naftowe i Gazowe (PGNiG). Występuje ono jako Polish Oil and Gas Company. PGNiG jest też jedną z nowych zagranicznych spółek energetycznych, która rozpoczęła niedawno działalność "offshore" na norweskim szelfie kontynentalnym.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozpoczęło się "Energia dla Świata"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!