Rozproszona energetyka to lokalny rozwój i miejsca pracy

Rozproszona energetyka to lokalny rozwój i miejsca pracy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rozwój rozproszonej energetyki odnawialnej to nowe miejsca pracy i lokalny rozwój - uważa prezes Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) Andrzej Kassenberg. Instytut podsumował w piątek projekt poświęcony promocji ekologicznego wytwarzania energii.

Największym problemem w rozwoju energetyki odnawialnej i rozproszonych odnawialnych źródeł energii jest brak wiedzy i edukacji o takim rodzaju energetyki. "W instytucjach i u decydentów brak jest zrozumienia, że ta energetyka tworzy nowe miejsca pracy, tworzy lokalny rynek, wspiera lokalną gospodarkę" - powiedział Kassenberg.

Szef InE jest zdania, że skoro dokonała się już rewolucja w przekazie informacji - przez rozwój internetu, to teraz czas na rewolucję w energetyce. "Dominować będą małe jednostki, małe źródła, to rozproszona energetyka jest naszą przyszłością. Trzeba do tego się przygotować i to wykorzystać" - mówił.

Kassenberg pytany o stosunek dużych firm energetycznych do źródeł rozproszonych i odnawialnych powiedział PAP, że generalnie nie są one nią zainteresowane, lekceważą ją, a nawet próbują zwalczać.

"Dowodem jest projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, przy którym bardzo ciężko walczymy o wsparcie dla mikroźródeł. Popieramy też działania Greenpeace, by wycofać się ze współspalania biomasy leśnej - drewna w elektrowniach i elektrociepłowniach w zamian za zielone certyfikaty" - powiedział. "Rząd powinien się z tego jak najszybciej wycofać" - dodał.

"Lekceważenie polega też na tym, że nie przyjmuje się do wiadomości, iż coś takiego jak energetyka rozproszona się tworzy. Niezależnie od torpedowania inicjatyw zachodzi proces uświadamiania ludzi i tworzenia lokalnych mikroźródeł" - podkreślił. "Mamy w kraju już ponad 50 istniejących przykładów takich rozwiązań" - dodał.

Jednym z ograniczeń dla rozwoju energetyki rozproszonej i odnawialnej jest brak zachęt ze strony państwa - tłumaczył. "Potencjał energetyki odnawialnej to 46 proc. tego, co zużywamy w kraju, ale nadal w Polsce to dziedzina dla pasjonatów. Nie ma zachęt, by z tych istniejących zasobów korzystać" - powiedział.

Według Kassenberga prostym ułatwieniem byłoby, gdyby nie było potrzeba specjalnych uprawnień i zgód dla producenta energii, jeśli jej ilość oddawana do sieci będzie na poziomie energii dotychczas pobieranej z sieci. Taki poziom wytwarzania energii z mikroźródła nie powoduje większego obciążenia sieci przesyłowej - jest ono takie samo, tylko prąd płynie w drugą stronę.

W ramach zakończonego w piątek projektu powstało 16 regionalnych opracowań na temat potencjału rozwoju energetyki odnawialnej i lokalnych źródeł energii - regionalna mapa energetyki przyjaznej środowisku. Instytut przygotował też publikacje poświęcone wszystkim rodzajom energetyki - zarówno konwencjonalnej, jak i wiatrowej, wodnej, geotermalnej, słonecznej, biogazowej oraz biopaliwom i efektywności energetycznej.

InE przy współpracy z Instytutem Energii Odnawialnej sporządziło też ulotki poświęcone różnym aspektom wytwarzania energii - małym biogazowniom rolniczym, zielonej energii i energetyce rozproszonej. Kilka publikacji dotyczy też sposobów ograniczenia zużycia energii - dowiedzieć się z nich można np. o domu pasywnym, energooszczędnym domu i mieszkaniu, energii w gospodarstwie rolnym i gospodarstwie turystycznym, o zrównoważonym mieście czy inteligentnym zarządzaniu energią.

Projekt sfinansował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szef InE pytany o inne działania związane z edukację podał, że Instytut realizuje projekt "Dobry klimat dla powiatów". "We współpracy z 114 powiatami przeprowadzimy 85 debat na temat klimatu i energetyki odnawialnej i oszczędzania energii. Chcemy pozytywistycznie wyjaśniać, jak na tym zarobić, a nie być przeciw takiej energetyce" - powiedział. Pierwsza samorządowa konferencja klimatyczna odbędzie się pod koniec kwietnia - dodał.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rozproszona energetyka to lokalny rozwój i miejsca pracy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!