Rozwój energetyki jądrowej - szanse i zagrożenia

Rozwój energetyki jądrowej - szanse i zagrożenia
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kilka państw Unii Europejskiej, w tym Polska, chce rozwijać energetykę jądrową, lecz w ostatnich latach można raczej mówić o zwijaniu niż rozwijaniu tego sektora.

O perspektywach rozwoju energetyki jądrowej, i przeszkodach w tym procesie, będzie mowa podczas panelu dyskusyjnego "Energetyka jądrowa w Europie i w Polsce", który odbędzie się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Głównymi tematami omawianymi podczas panelu będą perspektywy rozwoju energetyki jądrowej w kontekście europejskiej polityki energetycznej i klimatycznej. Sporo miejsca zostanie również poświęcone inwestycjom w energetykę jądrową oraz potencjalnym efektom dla innych sektorów gospodarki.

Ważnym punktem programu będzie także omówienie stanu prac i najbliższa przyszłość polskiego projektu jądrowego, kompetencje europejskich i polskich firm budowlanych i inżynieryjnych w dziedzinie energetyki jądrowej, a także możliwości udziału polskich podmiotów w projekcie.

Rozmawiając o energetyce jądrowej nie może zabraknąć wątku dot. relacji między państwem (regulatorem), inwestorem i potencjalnymi wykonawcami a także możliwości współpracy między światowymi potentatami, polskimi wykonawcami i sektorem badań i rozwoju.

Po co Polsce elektrownia jądrowa?

Zwolennicy rozwoju energetyki jądrowej przekonują, że celem polskiego projektu jądrowego jest zapewnienie przewidywalnej ceny energii elektrycznej, przy wykorzystaniu zeroemisyjnej technologii, która z jednej strony powinna być uzasadniona ekonomicznie dla inwestorów jak również możliwa do zaakceptowania dla odbiorców.

- Biorąc pod uwagę politykę klimatyczną UE i dążenie do dalszej redukcji emisji CO2 musimy budować wysokosprawne, nowoczesne jednostki węglowe, a jednocześnie rozwijać źródła bezemisyjne, jak farmy wiatrowe. I to robimy. Jednak technologią pracującą w podstawie i do tego bezemisyjną jest energetyka jądrowa - mówił wnp.pl Dariusz Marzec, wiceprezes PGE ds. rozwoju.

Czy polskie firmy na tym zarobią?

Często pojawia się pytanie o to, ile polskie firmy będą mogły zarobić na budowie elektrowni jądrowej w Polsce. Tu jednoznacznej odpowiedzi nie ma, a różne szacunki znacząco się różnią. Zdaniem Ministerstwa Gospodarki roku 2020 udział polskiego przemysłu w całości polskiego programu jądrowego może wynieść już ok. 10 proc., w roku 2024 ma wzrosnąć do 30 proc., a docelowo w 2030 r. ma to być już 60 proc.

Przedstawiciele niektórych firm budowlanych prognozują, że w strukturze docelowej projektu jądrowego udział polskich przedsiębiorstw nie wyniesie więcej niż 40 proc., inni mówią o 50 proc.

W Polsce planuje się budowę dwóch elektrowni jądrowych o łącznej mocy ok. 6 tys. MW. Koszt budowy 1 MW w elektrowni jądrowej jest 2-3 razy wyższy niż w elektrowni konwencjonalnej, więc jeżeli udział polskich firm w budowie elektrowni jądrowych wyniesie ok. 40 proc., to mówimy o skali przerobu przez rynek ograniczony do wąskiego grona firm specjalistycznych na poziomie 30-50 mld zł. A to niewiele mniej, niż wynosił program budowy autostrad.

Kiedy powstanie elektrownia jądrowa?

Zgodnie z upublicznioną w połowie maja 2014 r. strategią grupy PGE, w roku 2017 ma nastąpić podjęcie decyzji inwestycyjnej dotyczącej budowy elektrowni jądrowej. Według przyjętego przez rząd w styczniu 2014 r. Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) w latach 2017-2018 nastąpi wykonanie projektu technicznego i uzyskanie wymaganych prawem decyzji i opinii.

Budowa pierwszego bloku jądrowego ma się rozpocząć w roku 2020 a blok ma być gotowy do końca 2024 r. W tym okresie ma rozpocząć się budowa kolejnych bloków i elektrowni jądrowych.

PGE EJ 1 zapowiada, że wstępna lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce może być wskazana ok. 2017 r. W drugiej połowie 2015 r. ma ruszyć tzw. postępowanie zintegrowane.

Udział w dyskusji zapowiedzieli (wykaz osób w kolejności alfabetycznej): Jean-André Barbosa - dyrektor na Europę Środkowo-Wschodnią grupy Areva; Jacek Cichosz - prezes zarządu PGE EJ 1; Jacek Faltynowicz - prezes zarządu Elektrobudowy; Zbigniew Kubacki - dyrektor Departamentu Energii Jądrowej w Ministerstwie Gospodarki; Takao Kurihara - dyrektor generalny ds. systemów jądrowych w Dziale Sprzedaży Międzynarodowej i Marketingu, kierownik Departamentu Rozwoju Energetyki Jądrowej Litwy w Power Systems Company Hitachi; Wojciech Łuczak - senior expert w A.T. Kearney; Karolina Siedlik - partner, kierownik Departamentu Energetyki w CMS oraz Beata Stelmach - prezes GE w Polsce i krajach nadbałtyckich.

Dyskusja odbędzie się trzeciego dnia Kongresu, 22 kwietnia 2015 r.

O aktualnym stanie prac nad polskim programem jądrowym czytaj tu: PGE EJ1 realizuje kolejne etapy projektu jądrowego
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

SPÓŁKI

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!