PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rozwój OZE w systemie aukcyjnym - realny, czy życzeniowy?

Autor: wnp.pl (ICH)
30-09-2014 20:26
Rozwój OZE w systemie aukcyjnym - realny, czy życzeniowy?
fot. Fotolia

W latach 2015-2020, według prognoz zawartych w uzasadnieniu do projektu ustawy o OZE, moc zainstalowana zielonej energetyki miałaby wzrosnąć o około 4,1 tys. MW. Sceptycyzm inwestorów, przynajmniej na razie, widoczny jest jednak gołym okiem.

Zawarte w uzasadnieniu do projektu ustawy o OZE prognozy rozwoju energetyki odnawialnej pod reżimem systemu aukcyjnego pokazują, że zdaniem projektodawców w latach 2015-2020, a więc przez kilka pierwszych lat licząc od startu sytemu planowanego na 2016 rok, w Polsce może nastąpić przyrost mocy zainstalowanej OZE o ponad 4,1 tys. MW. Przy tym istotnym z punktu widzenia kosztów, jak to określa projektodawca, zoptymalizowanego systemu wsparcia, jest założenie, że rozwój OZE będzie następował głównie w oparciu o technologie wykorzystujące biomasę oraz w energetyce wiatrowej. Znajduje to odzwierciedlenie w prognozach przyrostu mocy zielonej, które mówią, że w latach 2015-2020 ma przybywać średnio po blisko 700 MW zielonej mocy, a z tego blisko 600 MW ma przypadać na energetykę wiatrową i biomasową.
Z punktu widzenia inwestorów przyszłość nie wygląda jednak różowo. Ewidentnie spieszą się z oddawaniem inwestycji w systemie zielonych certyfikatów, a po to, żeby uniknąć ryzyk wynikających z systemu aukcyjnego. Na rynku nie ma też przekonania, że ustawa o OZE zostanie w miarę szybko uchwalona, a im dłużej będą trwały nad nią prace tym mniej sensowny będzie określony w projekcie czas wejścia w życie systemu aukcyjnego (styczeń 2016). Każdy miesiąc prac na ustawą skraca okres przejściowy pomiędzy jednym i drugim systemem. Inwestorzy uważają, że regulacje dotyczące okresu przejściowego zostały niedobrze zaplanowane. Obawiają się też skutków decyzji rządu o tym, żeby nie notyfikować nowego systemu wsparcia Komisji Europejskiej. Chcieliby po prostu wiedzieć, że Komisja podziela zdanie rządu i że nie powstaną problemy na tle pomocy publicznej.

W sumie powstaje wiele pytań, a w tym i o to ile miejsc pracy może realnie wykreować energetyka odnawialna w nowym systemie. Projektodawcy ustawy o OZE oszacowali, że w latach 2015-2020 wskutek proponowanych regulacji w Polsce przybyć nawet ponad 56 tys. zielonych miejsc pracy, a z tego ponad 27 tys. miejsc pracy miał dać rynek kolektorów słonecznych i kolejne około 13 tys. energetyka wiatrowa. Z bezrobociem w Polsce, przynajmniej według metodologii Eurostatu nie jest najgorzej, bo według danych na koniec sierpnia 2014 wynosiło 8,8 proc. przy średniej dla UE na poziomie 10,1 proc. Niemniej w porównaniu na przykład z bezrobociem w Niemczech (wg. Eurostatu 4,9 proc.) widać, że trzeba walczyć o każde miejsce pracy i w tym nowy system OZE pomoże lub nie.

Słowem, władze zdecydowały się rozpocząć wielką zmianę systemową w obszarze energetyki odnawialnej, kiedy i w jakim kształcie wejdzie w życie nie wiadomo, a wobec tego nie sposób też kategorycznie ocenić skutków projektowanej regulacji. Niemniej pytania o nie trzeba stawiać. Lepszego momentu może już nie być.

O tym czego najprawdopodobniej można się spodziewać na rynku OZE w najbliższych miesiącach i latach będziemy dyskutować podczas panelu "Polski potencjał i kierunki rozwoju energetyki odnawialnej", który odbędzie się w ramach październikowego Kongresu Nowego Przemysłu 2014. Zobacz więcej informacji o tym wydarzeniu.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 135 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP