XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

"Rozwój sieci ciepłowniczej, to m.in. oszczędności ciepła"

"Rozwój sieci ciepłowniczej, to m.in. oszczędności ciepła"
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Duże oszczędności ciepła, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń oraz emisji dwutlenku węgla, to niektóre korzyści z intensywnego rozwoju warszawskiej sieci ciepłowniczej - przekonywał w piątek dyrektor warszawskiego Biura Infrastruktury Leszek Drogosz.

  • Veolia Energia Warszawa stale rozbudowuje istniejące sieci ciepłownicze oraz silnie inwestuje w budowę nowych. W 2017 roku w Warszawie powstały 24 km nowej sieci ciepłowniczej, a 13 km już istniejącej zostało poddanych modernizacjom; łączny koszt tych inwestycji, to 182 mln złotych.
  • - Warszawski system ciepłowniczy jest największym takim systemem w Europie i trzecim największym na świecie, więc skala tego przedsięwzięcia jest ogromna - podkreśla Leszek Drogosz.
  • W ramach kolejnych inwestycji, przewidzianych na najbliższe lata, jest przede wszystkim likwidacja węzłów grupowych i zamiana na węzły indywidualne.

- Duża skala działań w warszawskiej sieci ciepłowniczej, dobra organizacja i ogromne inwestycje, dają efekt pozytywny, w postaci wysokiej jakości, niskich cen i efektów środowiskowych - ocenił Drogosz na piątkowej konferencji prasowej. Zaznaczył, że firma Veolia Energia Warszawa - główny dostawca ciepła energetycznego w Warszawie, stale rozbudowuje sieci ciepłownicze, istniejące w Warszawie, oraz silnie inwestuje w budowę nowych.

- Warszawski system ciepłowniczy jest największym takim systemem w Europie i trzecim największym na świecie, więc skala tego przedsięwzięcia jest ogromna - dodał Drogosz. Podkreślił, że intensywny rozwój sieci, przekłada się przede wszystkim na duże oszczędności ciepła, emisji zanieczyszczeń oraz emisji dwutlenku węgla.

Drogosz powiedział, że głównym projektem, wdrażanym w latach 2014-2017, były "Inteligentne Sieci Ciepłownicze". Jak wyjaśnił, - znaczna część obiektów ciepłowniczych, tzn. komory, przepompownie, węzły, zostały wyposażone w elektronikę, która informuje co 15 minut o aktualnym stanie urządzeń. - Dane generowane przez komputery pozwalają przedsiębiorstwu ciepłowniczemu sprawnie zmniejszać zapotrzebowanie w źródłach, które produkują ciepło. To powoduje, że wszystko jest tańsze - zaznaczył dyrektor Biura Infrastruktury.

Jak dodał, również dzięki temu spala się mniej paliwa w elektrociepłowniach - co ogranicza poziom zanieczyszczeń.

- Nowe inwestycje rozwiązują również problemy ekonomiczne, które wpływają na niskie ceny ciepła w stolicy - podkreślił Drogosz i dodał, że planowanym celem końcowym jest dostarczenie usług sieci ciepłowniczej do każdego mieszkańca, który spełnia ku temu warunki ekonomiczne.

W ramach kolejnych inwestycji, przewidzianych na najbliższe lata, jest przede wszystkim likwidacja węzłów grupowych i zamiana na węzły indywidualne. Jak poinformował Drogosz, to "kolejna inwestycja, która pozwoli na poprawę funkcjonowania systemu ciepłowniczego".

Veolia Energia Warszawa jest dostawcą ciepła systemowego do blisko 18 tysięcy obiektów w stolicy. Warszawska sieć ciepłownicza jest największą w Europie i zaspokaja ponad 80 proc. zapotrzebowania miasta na ciepło. Ciepłociągi są cały czas rozwijane i modernizowane, a prowadzone inwestycje mają wpływ nie tylko na poprawę komfortu życia mieszkańców, ale także przyczyniają się do walki z tzw. niską emisją - czytamy w komunikacie urzędu miasta stołecznego.

W 2017 roku w ramach współpracy z władzami Warszawy oraz firmy Veolia Energia, w Warszawie powstały 24 km nowej sieci ciepłowniczej, a 13 km już istniejącej zostało poddanych modernizacjom; łączny koszt tych inwestycji, to 182 mln złotych.

Do końca 2018 roku Veolia Energia Warszawa planuje zakończyć modernizację 19,7 km sieci magistralnych i rozdzielczych; koszt tych prac to 79,2 mln złotych - czytamy w komunikacie. Ponadto w latach 2019-2020 planowana jest modernizacja 27 km ciepłociągów; koszt - 76,2 mln złotych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: "Rozwój sieci ciepłowniczej, to m.in. oszczędności ciepła"

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!