PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rusza budowa bloku na biomasę w elbląskiej elektrociepłowni Energi

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
25-03-2011 09:28
Rusza budowa bloku na biomasę w elbląskiej elektrociepłowni Energi

Generalnym wykonawcą bloku energetycznego w elbląskiej elektrociepłowni należącej do spółki Energa Kogeneracja został Mostostal Warszawa. 25 marca br. przedstawiciele spółek podpiszą umowę w sprawie realizacji inwestycji, której oddanie do użytku nastąpi w grudniu 2012 roku.

Kontrakt z generalnym realizatorem inwestycji to efekt przeprowadzonego postępowania przetargowego na budowę bloku energetycznego opalanego biomasą o mocy 20 MW w Energa Kogeneracja w Elblągu. Przetarg wygrała spółka Mostostal Warszawa.
Zgodnie z umową, plac budowy zostanie przekazany generalnemu wykonawcy jeszcze tej wiosny. Obecnie dobiegają końca prace mające na celu przygotowanie terenu pod budowę. Według szczegółowego harmonogramu przedstawionego przez Mostostal Warszawa, blok zostanie oddany do użytku w grudniu 2012 roku.

Funkcję inżyniera kontraktu pełnić będzie spółka Energotechnika Energorozruch z Gliwic, która w imieniu Energa Kogeneracja ma za zadanie zapewnienie prawidłowości realizacji kontraktu.

Blok będzie produkował w skojarzeniu "zieloną" energię elektryczną oraz ciepło na potrzeby mieszkańców Elbląga. Instalacja wyposażona będzie między innymi w kocioł parowy z rusztem o wydajności 90 ton pary na godzinę, turbogenerator o mocy 25 MWe oraz wymiennik ciepłowniczy o mocy 30 MWt. Planowana roczna produkcja energii elektrycznej wyniesie około 165 000 MWh oraz 796 000 GJ ciepła. Natomiast zużycie biomasy będzie kształtowało się na poziomie 135 000 ton rocznie.

Inwestycja pozwoli spółce zwiększyć własne moce wytwórcze, wykorzystać odnawialne źródła energii oraz zmniejszyć emisję dwutlenku węgla do atmosfery o ok. 155 tys. ton rocznie. Realizacja budowy nowego bloku będzie mieć pozytywny wpływ nie tylko na spółkę i środowisko, ale również na rozwój Elbląga oraz regionu, znacząco poprawiając bezpieczeństwo energetyczne miasta. Spalanie biomasy w postaci pelet ze słomy tworzy popyt na słomę jako surowiec służący do ich produkcji. Oznacza to wzrost aktywności gospodarczej w regionie oraz stwarza możliwość powstania nowych miejsc pracy w zakładach produkujących pelety na potrzeby nowego bloku energetycznego w województwie warmińsko-mazurskim i województwach do niego przyległych.

Zaawansowane są prace przy innych inwestycjach Grupy Energa. Wkrótce spółka ogłosi przetarg na wykonawcę bloku o mocy 1000 MW w elektrowni węglowej w Ostrołęce. Rozpoczęcie budowy planowane jest na początek 2012 r., a jej zakończenie - na 2016.

Zgodnie z harmonogramem przebiegają również prace przygotowawcze do realizacji wspólnie z irlandzką spółką ESB International największej w Polsce elektrowni gazowej o mocy 860 MW w Grudziądzu, a także elektrociepłowni gazowej w Gdańsku o mocy 200 MW (razem z Grupą Lotos) oraz drugiego stopnia na Wiśle wraz z elektrownią wodną.

Wspomniane inwestycje to przykłady realizowanej w Grupie Energa strategii rozwoju na lata 2009-2015, która zakłada potrojenie własnych mocy wytwórczych Grupy. Wartość wszystkich inwestycji przewidzianych w strategii szacowana jest na ponad 22 mld zł, z czego 15 mld zł pochłonie budowa nowych mocy wytwórczych, zaś ponad 7 mld zł - rozbudowa i modernizacja sieci dystrybucyjnej. W tym ostatnim segmencie tylko w minionym roku Grupa zrealizowała inwestycje za prawie 1 mld zł. W tym roku Energa zamierza zwiększyć nakłady na ten cel o blisko 30 proc.

NA GIEŁDZIE
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


52 427 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP