Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rynek gwarancji pochodzenia energii z OZE jest zaniedbany

Autor: wnp.pl (Dariusz Ciepiela)
18-09-2015 07:06
Rynek gwarancji pochodzenia energii z OZE jest zaniedbany

W Polsce formalnie istnieje rynek gwarancji pochodzenia, ale w praktyce on nie funkcjonuje - uważa Krystian Stanek GDF Suez Energia Polska z

Fot. Fotolia

System gwarancji pochodzenia energii z OZE jest w Polsce zaniedbany, został on wprowadzony wyłącznie od strony formalno-prawnej, w praktyce nie dochodzi do zawierania transakcji - mówi wnp.pl Krystian Stanek, członek zarządu odpowiedzialny za OZE w GDF Suez Energia Polska.

- W Polsce formalnie istnieje rynek gwarancji pochodzenia, ale w praktyce on nie funkcjonuje. Jest on zaadresowany do odbiorców końcowych, którzy chcą efektywnie przyczynić się do rozwoju OZE poprzez zakup energii tylko z tych źródeł, są takie firmy, które mówią, że 100 proc. zużywanej przez nich energii powinno pochodzić z OZE. System gwarancji pochodzenia jest w Polsce zaniedbany, został on wprowadzony wyłącznie od strony formalno-prawnej, w praktyce nie dochodzi do zawierania transakcji - mówi wnp.pl Krystian Stanek, członek zarządu odpowiedzialny za OZE w GDF Suez Energia Polska.

Jak dodaje, rynek gwarancji pochodzenia powinien być mocno promowany.

- Z jednej strony pomogłoby to rozwojowi rynku OZE a z drugiej rynkowi energii, ponieważ firmy miałyby w swojej ofercie sprzedażowej dodatkowy produkt, którym mogłyby efektywnie konkurować i wykorzystywać ten produkt wizerunkowo. Nadto wielu odbiorców mogłoby się przedstawiać, jako podmioty odpowiedzialne społecznie promujące nieemisyjne źródła energii - przyjazne środowisku - podkreśla Krystian Stanek.

Towarowa Giełda Energii (TGE) przekonuje, że od momentu uchwalenia Ustawy o odnawialnych źródłach energii znacząco wzrosły wolumeny wystawianych przez URE gwarancji pochodzenia. Towarowa Giełda Energii, która prowadzi Rejestr Gwarancji Pochodzenia (RGP), zaobserwowała zainteresowanie tym instrumentem ze strony rynku. Rezultatem tego jest zwarcie pierwszych umów sprzedaży gwarancji pochodzenia, które łącznie obejmują 104 535 megawatogodzin energii.

W RGP na stronę kupującą oczekuje obecnie kolejnych 265 000 gwarancji pochodzenia. TGE przewiduje w najbliższym czasie wzrost ilości wystawionych gwarancji pochodzenia oraz obrotów tymi dokumentami.

Gwarancje pochodzenia energii są elementem polityki środowiskowej UE, mającym na celu ujawnienie rodzajów źródeł i paliw, z których powstaje energia elektryczna. W związku z tym, że niemożliwe jest oznaczenie samej energii, stworzono system dokumentów (gwarancji), które powstają wraz z produkcją energii.

Rejestr Gwarancji Pochodzenia skierowany jest do wytwórców energii ze źródeł odnawialnych, spółek obrotu, brokerów, oraz podmiotów, którym zależy na poświadczeniu pochodzenia energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych.

Zobacz: Czy nowy system wsparcia OZE będzie skuteczny?SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP