Rynek mocy potrzebny na wczoraj!

Rynek mocy potrzebny na wczoraj!
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Aby zapewnić moc rezerwową, elektrownie powinny być wynagradzane nie tylko za produkcję energii, ale także za gotowość do produkcji (moc zainstalowaną) - pisze Paweł Stępień, ekspert Fundacji im. Lesława A. Pagi.

W energetyce panuje zasada priorytetowego dostępu do sieci dystrybucyjnej energii wytwarzanej z OZE. Realizując zobowiązania wobec UE w Polsce będziemy obserwować ciągły przyrost mocy z energii zielonej, co prowadzi do sytuacji, w której z uwagi na tzw. Merit Order, spadają ceny giełdowe, przy jednoczesnym ograniczeniu wykorzystania mocy zainstalowanej w energetyce konwencjonalnej.

Energia odnawialna wypiera zazwyczaj najdroższego wytwórcę i obniża cenę giełdową, przy której nieopłacalne staję się eksploatowanie starych bloków węglowych tzw. „paradoks OZE” - cena hurtowa jest niższa (negatywny skutek dla wytwórców energii), a dla odbiorcy końcowego wyższa, gdyż ponosi koszty dopłaty do każdej wyprodukowanej kWh z odnawialnych źródeł energii (negatywny skutek dla odbiorcy końcowego).

Niektóre elektrownie konwencjonalne nie powinny w ogóle pracować ze względu na ich nieopłacalność, jednak energia produkowana przez nie jest potrzebna w sytuacji, gdy instalacje OZE nie są w stanie zapewnić niezbędnej mocy podczas silnego popytu na energię.

Co więcej, zgodnie z konkluzjami BAT do roku 2021 należy dostosować wszystkie elektrownie konwencjonalne do nowych standardów emisji. Ciągnie to za sobą kolejne nakłady inwestycyjne od kilkunastu do kilkuset milionów złotych per elektrownia, w zależności od technologii wykorzystywanej na blokach. Wiadomo również, że po wejściu w życie konkluzji BAT, po ośmiu latach będą kolejne, bardziej restrykcyjne standardy emisji. Wobec czego okres zwrotu z zainwestowanego kapitału w modernizację jednostek wytwórczych maksymalnie powinien wynosić 8 lat, co bez rynku mocy, przy obecnych cenach energii elektrycznej wydaje się niemożliwe.

Rynek mocy musi więc tworzyć system odpowiednich zachęt i bodźców, aby zapewnić moc rezerwową. Elektrownie powinny być wynagradzane nie tylko za produkcję energii elektrycznej, ale także za ich gotowość do produkcji (moc zainstalowaną).

Rynek mocy może okazać się jedyną słuszną polityką energetyczną w czasach ciągłego dążenia do „czystej” energii, by utrzymać ceny energii na poziomie umożliwiającym rozwój i wzrost gospodarczy w Polsce.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek mocy potrzebny na wczoraj!

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!