XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Rynek OZE. Ostre hamowanie w przyłączaniu nowych mocy

Rynek OZE. Ostre hamowanie w przyłączaniu nowych mocy
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W całym 2016 roku do sieci czterech największych polskich OSD zostało przyłączone blisko 273 MW mocy z OZE innych niż mikroinstalacje. Jednak już w samym II półroczu 2016, czyli po zmianie systemu wsparcia, przyłączono niespełna 50 MW, w tym wiatraki o mocy tylko 24,4 MW. Tak sprawdzają się prognozy, że na polskim rynku OZE wystąpi luka inwestycyjna.

Rynek OZE w Polsce przez ostatnie wiele lat cierpiał na syndrom szarpania cuglami, otoczenie regulacyjne sektora było dalekie od stabilności. Certyfikatowy system wsparcia OZE ( tzw. zielone certyfikaty ) został w końcu zamknięty 1 lipca 2016 r. Wtedy weszły też w życie przepisy o systemie aukcyjnym, zasadniczo różne niż te zawarte w ustawie OZE z 2015 r., ale oznaczające to samo, a więc, że nowe OZE będą otrzymywały wsparcie, tylko jeśli wygrają aukcje.

Skończył się system, w którym uruchomienie instalacji OZE oznaczało prawo do otrzymania wsparcia. Rola państwa na rynku OZE została wzmocniona, bo de facto od jego zamówień na zieloną energię uzależniona została budowa nowych OZE (władze określają ilość energii, jaka może być sprzedana w aukcjach, i maksymalne ceny sprzedaży ). Łatwo było przewidzieć, że dojdzie do wyhamowania inwestycji innych niż mikroinstalacje, bo będzie musiał minąć czas, zanim projekty nowych zielonych elektrowni, które wygrają aukcje, zostaną zrealizowane. Teraz sprawdza się to na naszych oczach.

Jeszcze w 2015 r., kiedy przedsiębiorcy spieszyli się, żeby uruchomić rozpoczęte inwestycje przed zmianą systemu wsparcia OZE i tym samym uniknąć ryzyka przegrania aukcji, w Polsce według danych Urzędu Regulacji Energetyki (URE) przybyło prawie 942 MW nowych zielonych mocy. Danych za cały 2016 r. regulator jeszcze nie opublikował. Natomiast wiemy, że czterej najwięksi operatorzy systemów dystrybucyjnych w Polsce (Tauron Dystrybucja, PGE Dystrybucja, Enea Operator, Energa Operator ) łącznie przyłączyli do swoich sieci w minionym roku około 272,9 MW mocy z OZE innych niż mikroinstalacje, w tym wiatraki o mocy blisko 230 MW.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynek OZE. Ostre hamowanie w przyłączaniu nowych mocy

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!