Rynki energii w Polsce mają się coraz lepiej

Rynki energii w Polsce mają się coraz lepiej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Rok 2013 r. był rekordowy, jeśli chodzi o wielkość obrotów na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Ciągle rośnie także rynek odbiorców końcowych - już blisko 36 proc. energii w Polsce kupowanej jest na wolnym rynku. Rok 2014 powinien przynieść dalszy rozwój rynku giełdowego i rynku klienta końcowego - mówili uczestnicy panelu "Energetyka - rewolucja na rynku?" jaki odbył się podczas Forum Zmieniamy Polski Przemysł.

Uczestnicy debaty wskazywali, że nie można mówić o jednym rynku energii w Polsce lecz o co najmniej dwóch: rynku hurtowym i detalicznym (który też można podzielić na dwie, istotnie różniące się części). Sytuacja na każdym z tych rynków jest inna.

- Miniony rok był jednym z najlepszych, jeśli chodzi o wolumen i płynność hurtowego rynku energii –przekonuje Ireneusz Łazor, prezes Towarowej Giełdy Energii (TGE).

W roku 2013 r. zanotowano rekordowy wolumen obrotów na rynkach energii elektrycznej na TGE - ponad 176,5 TWh, co stanowi wzrost o 33,76 proc. w porównaniu do roku 2012, kiedy obroty wyniosły 132 TWh.

Na Rynku Terminowym Towarowym w 2013 r. zanotowano wzrost obrotów o 36,7 proc. w porównaniu do 2012 r., na Rynku Dnia Następnego wzrost obrotów wyniósł 16,21 proc. w porównaniu do 2012 r. a na Rynku Dnia Bieżącego wielkość wzrostu wyniosła aż 173 proc.

Całkowity wolumen transakcji zawartych na TGE w 2013 r. stanowi szacunkowo 108,64 proc. wytworzonej energii w 2013 roku w Polsce i 111,75 proc. jej łącznego zużycia.

- Wolumen energii grafikowanej przez TGE na dzień następny z rynków RTT, RDN i RDB wyniósł ok. 82TWh, co oznacza, że dostawy za pośrednictwem Giełdy stanowiły w 2013 r. fizycznie ok. 65 proc. krajowego rynku hurtowego oraz ok. 52 proc. krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną – wskazuje Ireneusz Łazor.

Prezes TGE w roku 2014 spodziewa się kolejnych wzrostów obrotów energią na giełdzie na TGE.

Ireneusz Łazor zapowiedział uruchomienie Giełdowej Platformy Informacyjnej, skierowanej dla odbiorców końcowych, w tym indywidualnych, na której będą szczegółowe informacje dot. rynku energii w Polsce, w tym wielkość cen transakcyjnych.

Drugą część rynku (czy też inny rynek) tworzą końcowi odbiorcy energii. Na tym rynku też można mówić o przełomie.

- Liczba odbiorców komercyjnych, którzy zmienili sprzedawcę na koniec roku 2013, wynosiła 92,6 tys. i w porównaniu z grudniem 2012 r. wzrosła o 27,2 tys., czyli o 41,8 proc. Liczba gospodarstw domowych, kupujących energię na wolnym rynku, na koniec grudnia 2013 wyniosła 135,6 tys., podczas gdy w grudniu 2012 r. było to 59,1 tys., co daje wzrost o 77,3 proc. – wylicza Marek Kulesa, dyrektor biura Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), zrzeszającego spółki handlujące energią.

Marek Kulesa wskazuje, że w ramach TPA (czyli na wolnym rynku) odbiorcy kupili 45,4 TWh, co daje ok. 36 proc. całej energii, jaka została zakupiona w Polsce w ubiegłym roku. Te liczby z pewnością w 2014 r. będą rosły.

- Do odbiorców detalicznych stara się dotrzeć coraz więcej nowych sprzedawców energii, budząc tym niepokój starych graczy. Jednym z najpoważniejszych konkurentów grup energetycznych staną się firmy telekomunikacyjne, które już wkrótce zdobędą znaczącą pozycję na rynku energii - prognozuje Maciej Bando, wiceprezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE), wykonujący obowiązki Prezesa URE.

Wiele kontrowersji budzi postulat sprzedawców energii, aby zwolnić ich z obowiązku przedkładania prezesowi URE taryf na sprzedaż energii odbiorcom indywidualnym. URE niezmiennie stoi na stanowisku, że jeszcze nie zostały spełnione wszystkie warunki, aby ten postulat zrealizować. Jednym z warunków jest wejście w życie Generalnej Umowy Dystrybucji dla usługi kompleksowej (GUD-K). Wzorzec takiej umowy został niedawno uzgodniony przez przedstawicieli firm obrotu energią i dystrybutorów energii, jednak do tej pory zawarto tylko kilka takich umów. Maciej Bando zapowiada, że URE dokładnie przygląda się tempu wdrażania GUD-K.

- Pierwsza ocena efektów funkcjonowania umów GUD-K będzie możliwa w bieżącym roku, po rzetelnej analizie wyników monitorowania rynku. Pełna liberalizacja rynku energii elektrycznej może dokonać się pod warunkiem jego stabilizacji i występowania ściśle określonych trendów. W przeciwnym razie, uwolnienie cen energii elektrycznej dla wszystkich odbiorców spowoduje destabilizację tego rynku z poważną szkodą dla jego uczestników - podkreśla Maciej Bando.

Rozwój rynku energii w segmencie odbiorców końcowych z pewnością będzie postępował, nie tylko dlatego, że nowi sprzedawcy będą prowadzili coraz agresywniejszą politykę marketingową, ale także dlatego, że wciąż stosunkowo niewielu odbiorców jest zadowolonych ze współpracy z dotychczasowym sprzedawcą energii.

- Zaledwie 38 proc. odbiorców jest zadowolonych ze swoich sprzedawców energii. Z kolei 17 proc. odbiorców rozważa zmianę sprzedawcy energii w ciągu najbliższych 12 miesięcy - przekonuje Jarosław Chudziak, wiceprezes firmy doradczej Accenture.

Accenture przeprowadziło badania dot. zachowań i oczekiwań odbiorców energii. Z badań wynika, że wśród polskich odbiorców istnieje duże zainteresowanie alternatywnymi sprzedawcami energii oraz produktami i usługami niepolegającymi bezpośrednio na dostawie energii.

- Już wkrótce na rynek energii mocno wejdą operatorzy telekomunikacyjni oraz telewizje kablowe, można spodziewać się także wejścia na ten rynek instytucji finansowych – prognozuje Jarosław Chudziak.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rynki energii w Polsce mają się coraz lepiej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!