Rząd: bezpieczeństwo energetyczne jednym z najważniejszych wyzwań

Rząd: bezpieczeństwo energetyczne jednym z najważniejszych wyzwań
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego kraju jest jednym z najważniejszych wyzwań polskiej polityki, rząd pracuje nad dywersyfikacją dostaw ropy i gazu, zabiega o energię jądrową i wzmacnia bezpieczeństwo energetyczne w regionie - napisano w wydanej przez CIR broszurze podsumowującej 365 dni funkcjonowania rządu Jarosława Kaczyńskiego.

W publikacji zwrócono uwagę, że to dzięki zabiegom Polski podczas marcowego szczytu Rady Europejskiej podkreślono potrzebę zwiększenia bezpieczeństwa dostaw surowców energetycznych dla UE w oparciu o zasadę solidarności między państwami członkowskimi.

Polska dyplomacja - czytamy - zabiega o zaangażowanie NATO w przedsięwzięcia mające zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne państw sojuszniczych.

Rząd - czytamy dalej - prowadzi aktywne działania na rzecz dywersyfikacji zaopatrzenia Polski, a także zainteresowanych partnerów unijnych, w surowce energetyczne z Kaukazu Południowego i Azji Centralnej, m.in z Azerbejdżanu, Gruzji i Kazachstanu. O zapewnieniu alternatywnych źródeł dostaw surowców energetycznych rozmawiano też z przedstawicielami władz Arabii Saudyjskiej, Tunezji i Algierii.

Broszura przypomina, że pod koniec lutego Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo podpisało umowę kupna udziałów w norweskich złożach gazu ziemnego. Ich wydobycie kosztować ma około 1 mld zł. Zasoby złóż szacuje się na 36 mld m3 gazu ziemnego. PGNiG przystąpiło też do międzynarodowego konsorcjum, które wybuduje gazociąg ze Skandynawii do Polski, który w pierwszym etapie połączy Norwegię z Danią, a następnie Polskę z Danią.

Rząd - czytamy - zadecydował o budowie terminalu do odbioru skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, przyjął również Politykę dla przemysłu gazu ziemnego, która ma porządkować strukturę polskiego sektora gazowego.

Publikacja podkreśla, że w 2006 r. PKN Orlen wygrał międzynarodowy przetarg na zakup akcji litewskiej Mazeikiu Nafta, a w grudniu, w obecności premierów Polski i Litwy, nastąpiło oficjalne przejęcie rafinerii w Możejkach. "Dzięki transakcji powstanie największy pod względem ilości przerabianej ropy, jak i liczby stacji benzynowych, koncern rafineryjno-petrochemiczny w Europie Środkowo-Wschodniej" - napisano.

Dywersyfikacji dostaw ropy naftowej służyć ma przedłużenie polskiego odcinka rurociągu Odessa-Brody do Gdańska. Zajmuje się tym polsko-ukraińska spółka "Sarmatia", do której w lipcu tego roku przystąpili udziałowcy z Azerbejdżanu, Gruzji oraz Litwy; podwyższono też kapitał spółki, dzięki czemu rosną szanse na budowę ropociągu, którym do Polski i Europy trafiać ma kaspijska ropa - ocenia rząd.

Polska - podkreślono w publikacji - będzie uczestniczyć w budowie nowej elektrowni jądrowej w Ignalinie na Litwie. Premier Jarosław Kaczyński uważa, że to przedsięwzięcie umocni stosunki polsko- litewskie i znacząco wpłynie na bezpieczeństwo energetyczne w naszym regionie Europy. Nowa elektrownia ma powstać do 2015 roku koło istniejącej już elektrowni jądrowej w Ignalinie.

Jesienią Polska ma przystąpić do Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE), dzięki czemu w przypadku kryzysu energetycznego będziemy mogli korzystać z pomocy innych państw należących do Agencji. Żeby spełnić wszystkie niezbędne warunki do przystąpienia do MAE wprowadzono ustawę o zapasach ropy naftowej, produktów naftowych i gazu ziemnego oraz o zasadach postępowania w sytuacjach zagrożenia bezpieczeństwa paliwowego państwa i zakłóceń na rynku naftowym.

W broszurze przypomniano, że w grudniu 2006 r., w obecności premierów Polski i Litwy, w Wilnie podpisano umowę o budowie tzw. mostu energetycznego, łączącego systemy polski i litewski. Budowa mostu ma zostać zakończona w 2011 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd: bezpieczeństwo energetyczne jednym z najważniejszych wyzwań

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!