Rząd ogranicza ekozachęty dla firm

Rząd ogranicza ekozachęty dla firm
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Koniec rozdawania praw do emisji C02 za ekologiczne inwestycje. Rozwijanie technologii przyjaznych środowisku było dobrym interesem. Teraz ma być trudniej

Inwestycje redukujące emisje dwutlenku węgla, tzw. projekty wspólnych wdrożeń, stają się coraz bardziej popularne. Idea jest prosta: w zamian za technologie zmniejszające emisję gazów cieplarnianych inwestor dostaje od państwa certyfikaty (ERU) odpowiadające uzyskanej redukcji CO2. Nierzadko wartość uprawnień jest tak duża, że inwestycja szybko się zwraca - wyjaśnia "Rzeczpospolita".

Na wspólnych wdrożeniach zarobić chce Skotan, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Zakłady Azotowe Puławy. Ale kolejnym przedsiębiorstwom może być już znacznie trudniej uzyskać akceptację Ministerstwa Środowiska, które zamierza zdecydowanie ograniczyć rozdawanie praw ERU.

- Kryteria uznawania inwestycji za wspólne wdrożenia zostaną zaostrzone. Najważniejszym kryterium będzie transfer nowoczesnych technologii - zapowiada w "Rz" Mikołaj Budzanowski, dyrektor Departamentu Zmian Klimatu w MŚ.

Do ub. roku przedsiębiorstwa zainwestowały 260 mln zł w takie projekty. Jeszcze rok temu na liście wspólnych wdrożeń znajdowało się ok. 30 inwestycji, z czego większość dopiero czekała na akceptację resortu. Ale teraz lista oczekujących jest dwukrotnie dłuższa, bo ceny za dwutlenek węgla na rynkach światowych poszły w górę.

Zdaniem analityków Polska wprowadziła zbyt liberalne zasady uznawania wspólnych wdrożeń. W efekcie każda farma wiatrowa, która i tak zarabia na sprzedaży drogiej, zielonej energii, mogła liczyć jeszcze na dodatkowe zyski ze sprzedaży praw ERU. Nowe kryteria oceny dotkną przede wszystkim farmy wiatrowe, ale też projekty zagospodarowywania metanu - takie jakie realizuje np. Jastrzębska Spółka Węglowa i składowiska odpadów wychwytujące biogaz - czytamy w dzienniku.

Nie wszystkie furtki zostaną jednak zamknięte. Wykreśleniem z listy nie są zagrożone np. inwestycje zmniejszające zanieczyszczenie podtlenkiem azotu. W kraju przygotowywane są cztery projekty redukcji podtlenku azotu. Gdyby nie premia, jaką przedsiębiorstwa dostaną w postaci ERU, inwestycji tych nie opłacałoby się przeprowadzić.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd ogranicza ekozachęty dla firm

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!