PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Rząd przyjął rozporządzenie o rodzaju "zielonych inwestycji"

Autor: PAP
20-10-2009 21:26

Rząd określił rodzaje programów i projektów, które należą do "zielonych inwestycji" i będą finansowane ze sprzedaży przyznanych Polsce jednostek emisji CO2 - podało Centrum Informacyjne Rządu.

Zgodnie z przyjętym we wtorek rozporządzeniem Rady Ministrów, środki mogą być wydane m.in. na poprawę efektywności energetycznej, zmniejszenie energochłonności polskiej gospodarki i zapotrzebowania na energię, czyste technologie węglowe, odzysk i wykorzystanie metanu, a także odnawialne źródła energii i ich promocję.
Realizacja programów i projektów przyczyni się do zmniejszenia zapotrzebowania na energię cieplną i elektryczną, zmniejszy też obciążenie gospodarstw domowych kosztami energii - zaznaczył CIR w komunikacie.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez Ministerstwo Środowiska, przyjęte przez rząd rozporządzenie pozwoli finansować z tych środków programy poprawy efektywności energetycznej, m.in. budowę lub przebudowę systemów ciepłowniczych, modernizację systemów oświetlenia, modernizację produkcji i technologii na energooszczędne.

Dotowane będą też projekty poprawy efektywności wykorzystania węgla, m.in. budowa lub przebudowa instalacji spalania i instalacji ochrony powietrza oraz modernizacja - ograniczenie emisji już istniejących instalacji.

Ze środków uzyskanych ze sprzedaży emisji CO2 finansowane będą też projekty zamiany paliwa na niskoemisyjne w transporcie i poza nim, wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE). Pieniądze te będą m.in. wykorzystane na budowę lub modernizację elektrociepłowni lub ciepłowni opalanych biomasą, przebudowę sieci energetycznych dla przyłączenia do niej OZE, budowę lub modernizację elektrowni wodnych i wiatrowych, elektrociepłowni lub ciepłowni wykorzystujących energią geotermalną czy upowszechnienie pomp ciepła.

Wspierane będzie odzyskiwanie metanu i wykorzystywanie go w przemyśle wydobywczym, gospodarce odpadami i ściekami oraz w gospodarce rolnej i do produkcji energii.

Pieniądze pójdą też na budowę instalacji do wychwytywania, transportu i podziemnego składowania dwutlenku węgla, zalesianie, ochronę mokradeł, torfowisk i obszarów leśnych. Wśród innych działań w ramach "zielonych inwestycji" dotowane mają być retencjonowanie wody i rolnictwo ekologiczne. Rząd chce też wspierać prace badawczo-rozwojowe dotyczące OZE, efektywności energetycznej, nowych technologii biogazowych, bezpieczeństwa podziemnego składowania CO2, technologii zgazowania węgla, upraw roślin energetycznych, zasobów wód termalnych. Finansowane będą też szkolenia dotyczące ograniczania emisji gazów cieplarnianych oraz programy i kampanie społeczne nt. "zielonych inwestycji".

Zgodnie z pakietem klimatyczno-energetycznym do 2020 r. emisja gazów cieplarnianych powinna się zmniejszyć o 20 proc. Programy i projekty, do których odnosi się rozporządzenie, mają doprowadzić do zrealizowania przez Polskę części zobowiązań związanych z pakietem.

Rozporządzenie wejdzie w życie po 14 dniach od ogłoszenia.
Podobał się artykuł? Podziel się!

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

34 160 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

735 404 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 883 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP