Rząd za dostępem firm energetycznych do linii przesyłowych w lasach

Rząd za dostępem firm energetycznych do linii przesyłowych w lasach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Firmy energetyczne będą miały prawo wstępu na teren Lasów Państwowych, by naprawić linię energetyczną czy wyciąć zagrażające urządzeniom drzewa - proponuje rząd. We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w ustawie o lasach i w ustawie o ochronie przyrody.

Projekt przygotowany przez ministra gospodarki zakłada wprowadzenie zasady służebności Lasów Państwowych wobec firm energetycznych. Oznacza to, że z nieruchomości należącej do Lasów Państwowych będą mogły korzystać firmy energetyczne, by zapewnić obsługę przebiegających tam linii energetycznych i urządzeń przesyłowych.

"Zaproponowane w projekcie nowelizacji ustawy zmiany wynikają z konieczności uregulowania spraw związanych z umiejscowieniem urządzeń do przesyłu energii elektrycznej. Coraz częstsze obecnie awarie sieci elektroenergetycznych, spowodowane przez przewracające się drzewa i krzewy, powodują duże utrudnienia dla odbiorców prądu. Brak dostaw energii stanowi poważne zagrożenie dla funkcjonowania miejscowości i regionów" - uzasadnia projekt Centrum Informacyjne Rządu w komunikacie.

Zmiana w ustawie o lasach ma zapewnić przedsiębiorcom stały dostęp do swoich urządzeń, pozwalający przeprowadzać prace eksploatacyjne, modernizacyjne i usuwać awarie - tłumaczy zmiany CIR.

Decyzję w tym zakresie będzie podejmował leśniczy za zgodą dyrektora regionalnej dyrekcji Lasów Państwowych - zakłada projekt. Za ustanowienie służebności przesyłu Lasom Państwowym będzie przysługiwać wynagrodzenie, nie przewiduje się wynagrodzenia za ustanowienie służebności drogi - podało Centrum.

CIR wyjaśniło, że zgodnie z projektem wysokość wynagrodzenia za służebność przesyłową ma być równowartością podatków i opłat ponoszonych przez Lasy Państwowe za grunty wyłączone z produkcji leśnej, na których znajdują się urządzenia przesyłu energii.

Przyjęty przez rząd projekt zmian w ustawie o ochronie przyrody ma pozwolić właścicielom urządzeń przesyłowych na wystąpienie z wnioskiem o usunięcie znajdujących się pod nimi drzew i krzewów. Takie prawo mieliby również ci właściciele urządzeń przesyłowych energii elektrycznej, którzy nie posiadają tytułu własności do nieruchomości, na której te urządzenia się znajdują. Usunięcie drzew i krzewów mogłoby się odbyć bez zgody właściciela nieruchomości - zakłada projekt ustawy.

"Za wycięcie drzew i krzewów z terenów, na których znajdują się urządzenia przesyłowe, właściciel terenu może otrzymać obligatoryjne odszkodowanie. Jego wysokość będzie ustalana na drodze umowy pomiędzy właścicielem urządzeń przesyłowych a właścicielem nieruchomości" - podało CIR.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Rząd za dostępem firm energetycznych do linii przesyłowych w lasach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!