PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

S. Tokarski, PKE, o znaczeniu nowej ustawy o handlu uprawnieniami do emisji

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
15-02-2011 11:42
S. Tokarski, PKE, o znaczeniu nowej ustawy o handlu uprawnieniami do emisji

Ze względu na fakt, że przygotowywany projekt zawiera przepisy dotyczące procedury uzyskiwania zezwoleń na uczestnictwo w handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przez podmioty realizujące inwestycje w nowe moce wytwórcze energii elektrycznej w Polsce, staje się on niezwykle istotny dla polskiego sektora elektroenergetycznego, jak i całej gospodarki narodowej - ocenia Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego.

15 lutego rząd przyjął projekt ustawy o systemie handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych. Niewinnie wyglądająca ustawa ma ponadprzeciętne znaczenie dla elektroenergetyki.
- Ze względu na fakt, że przygotowywany projekt zawiera przepisy dotyczące procedury uzyskiwania zezwoleń na uczestnictwo w handlu uprawnieniami do emisji gazów cieplarnianych przez podmioty realizujące inwestycje w nowe moce wytwórcze energii elektrycznej w Polsce, staje się on niezwykle istotny dla polskiego sektora elektroenergetycznego, jak i całej gospodarki narodowej - ocenia Stanisław Tokarski, prezes zarządu Południowego Koncernu Energetycznego.

Kluczowym elementem, jak wyjaśnia prezes Stanisław Tokarski, jest tutaj stworzenie właściwych warunków dla nowych inwestycji powstających w okresie 2013-2020, by z uwagi na większe opłaty za emisje CO2 budowane nowe bloki mogły być konkurencyjne w stosunku do istniejących jednostek. Szef Południowego Koncernu Energetycznego wskazuje, że w ostatnich kilkunastu tygodniach byliśmy świadkami wycofywania się niektórych inwestorów z projektów budowy nowych elektrowni w Polsce i ocenia, że kontynuacje tego trendu może w niedalekiej przyszłości poważnie zagrozić bezpieczeństwu zasilania w naszym kraju, a co za tym idzie funkcjonowaniu całej gospodarki.

- Stosownie do zapisów przygotowywanego projektu ustawy, właściwe organy uzyskają uprawnienia do wydawania zezwoleń na uczestnictwo w handlu emisjami poszczególnym podmiotom jeszcze w fazie inwestycyjnej projektu, co z kolei umożliwi operatorom tych instalacji skorzystanie z częściowych zwolnień z opłat za emisje CO2 w latach 2013-2020, zgodnie z regulacjami zawartymi w art. 10c dyrektywy 2009/29/WE – wyjaśnia prezes Stanisław Tokarski.

Dyrektywa 2009/29/WE umożliwia zastosowanie okresu przejściowego wobec obowiązku zakupu wszystkich uprawnień do emisji CO2 dla istniejących instalacji w Polsce, a także dla tych inwestycji w nowe moce wytwórcze, które zostały fizycznie zainicjowane przed końcem 2008 roku i – na co zwraca uwagę prezes Tokarski - uzyskają zezwolenie na emisje (zezwolenie na uczestnictwo w ETS) przed 30 czerwca 2011 roku.

- Wejście w życie nowej ustawy ETS musi mieć zatem miejsce na tyle szybko, aby właściwe organy, którymi są tutaj Marszałkowie Województw, miały podstawę prawną do wydawania podmiotom realizującym inwestycje w nowe moce przedmiotowych zezwoleń przed terminem 30 czerwca 2011 roku. Kwestia sposobu przydziału bezpłatnych uprawnień jest niezwykle ważna także dla istniejących mocy, nie oznacza to jednak, że wskutek nowelizacji prawa wszystkie będą się musiały od nowa zapisać do EU-ETS. Ze względu na średnio kilkumiesięczny proces pozyskiwania wspomnianych zezwoleń przez podmioty po złożeniu właściwego wniosku, sprawa wejścia w życie tejże ustawy staje się tym bardziej nagląca i powinno to mieć miejsce najpóźniej w marcu 2011 roku – mówi prezes Stanisław Tokarski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


53 969 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP