Są pieniądze na most energetyczny Polska-Litwa

Są pieniądze na most energetyczny Polska-Litwa
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wszystko wskazuje na to, że jednak powstanie most energetyczny pomiędzy Polską i Litwą. Ministerstwo Gospodarki zapewnia, że ma na to pieniądze.

A koszt jest ogromny, aby wykorzystać pełną moc mostu, trzeba wzmocnić systemy energetyczne obu krajów. Szacuje się, że strona litewska na ten cel ma wydać około 100 mln euro, a strona polska - około 600 mln euro.

Szacuje się, że strona litewska na ten cel ma wydać około 100 mln euro, a strona polska - około 600 mln euro.Szacuje się, że strona litewska na ten cel ma wydać około 100 mln euro, a strona polska - około 600 mln euro.

W czwartek wiceminister gospodarki Litwy Arturas Dainius ocenił, że data zakończenia budowy polsko-litewskiego mostu energetycznego to 2013 albo 2015 rok, jednak "wszystko zależy od wzmocnienia polskiego systemu energetycznego". Według Dainiusa, Litwa nie ma problemu z pozyskaniem pieniędzy, natomiast Polska nie ma jeszcze zapewnionego finansowania.

Jaki poinformował departament energetyki ministerstwa gospodarki, najwięcej inwestycji będzie do zrealizowania w Polsce, gdzie istnieje konieczność rozbudowy systemu na północnym-wschodzie. O takiej potrzebie partnerzy litewscy, a także Komisja Europejska byli wielokrotnie informowani. Inwestycje po polskiej stronie to kilkaset kilometrów linii przesyłowych biegnących w trudnych obszarach pod kątem ochrony środowiska oraz konieczność uzyskania prawa drogi (przeprowadzania linii energetycznych przez prywatne tereny-PAP) od bardzo wielu właścicieli gruntów.

Departament energetyki resortu gospodarki informuje, że Polska zapewniła już finansowanie inwestycji. "Ponad dwieście milionów euro pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013. Pozostałe finansowanie zapewni polski operator" - czytamy.

MG liczy, że powołana w 2008r. spółka LitPol Link "przyczyni się do szybkiego zakończenia fazy przygotowawczej i sprawnego rozpoczęcia prac inwestycyjnych".

Zdaniem prof. Władysława Mielczarskiego, przewodniczącego rady nadzorczej LitPol Link oraz europejskiego koordynatora ds. energii, polsko-litewska spółka LitPol Link, odpowiedzialna za projekt, działa "bardzo prężnie". Udziałowcami spółki jest polski PSE-Operator oraz litewski Lietuvos Energija.

"Plan inwestycyjny mostu energetycznego powinien być gotowy na koniec 2009 roku, a rozpoczęcie budowy możliwe jest w 2010 roku" - poinformował prof. Władysław Mielczarski, przewodniczący rady nadzorczej LitPol Link oraz europejski koordynator ds. energii. Ukończenie linii możliwe jest jego zdaniem w ciągu 3-4 lat.

Wcześniej wicepremier Waldemar Pawlak powiedział, że rozmawiał z przedstawicielami Lietuvos Energija i że "technicznie projekt jest możliwy do zrealizowania, ale trzeba tutaj rzeczywiście pilnować harmonogramu".

"Kluczowym problemem jest sprecyzowanie planów budowy nowej elektrowni w Ignalinie, która ma dostarczać prąd przesyłany mostem energetycznym pomiędzy Litwą a Polską" - zaznaczył Mielczarski. Chodzi o termin rozpoczęcia produkcji energii w Ignalinie i jej mocy. Z opinią tą zgadza się departament energetyki MG.

Most energetyczny ma połączyć systemy energetyczne Polski i Litwy. Linia ma przebiegać pomiędzy miastem Alytus (Olita) i polskim Ełkiem i wyniesie 154 km, z tego 106 km będzie po stronie polskiej, a - 48 po litewskiej. Budowa linii Alytus-Ełk może kosztować około 237 mln euro.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Są pieniądze na most energetyczny Polska-Litwa

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!