Sąd oddalił pozew Elektrowni Konin

 Sąd oddalił pozew Elektrowni Konin
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kopalnia Węgla Brunatnego Konin S.A. (KWB), która zerwała zawartą z Zespołem Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin S.A. (PAK) umowę na dostawy węgla, postąpiła zgodnie z prawem - uznał w czwartek Sąd Okręgowy w Poznaniu.

Sąd oddalił powództwo PAK w tej sprawie - poinformowała rzeczniczka kopalni Ewa Galantkiewicz. PAK zapowiada odwołanie.

Zawarta w 2006 r. umowa na dostawy węgla miała obowiązywać do 2027 r., ale w 2008 r. KWB poinformowała, że zostanie ona formalnie rozwiązana 31 grudnia 2008 r. Spór nie dotyczył cen węgla, lecz zapewnienia dostaw dla PAK. KWB proponowała zawarcie umowy do 2015 r. Galantkiewicz wyjaśniła, że zarząd KWB uznał, że w zmienionej sytuacji rynkowej, spółka nie może zapewnić dostaw węgla dla PAK do roku 2027 na przyjętych warunkach i wypowiedział umowę.

Dodała, że sąd podkreślił, iż na podstawie zawartej umowy, KWB była uprawniona zarówno do podjęcia renegocjacji, jak i wypowiedzenia umowy. "Sąd nie dopatrzył się uchybień w działaniach podjętych przez KWB i oddalił roszczenie PAK" - powiedziała.

Rzecznik prasowy PAK Maciej Łęczycki powiedział, że jego spółka oczekuje teraz na uzasadnienie postanowienia sądu i na pewno złoży odwołanie. "Nie chcemy na razie rozmawiać na temat skutków tej decyzji, ale zarząd spółki ma opracowaną strategię na wypadek takiej sytuacji" - dodał. Łęczycki nie odpowiedział na pytanie, gdzie - w przypadku utrzymania decyzji sądu - PAK będzie się zaopatrywać w węgiel.

Jak informował wcześniej prezes KWB Sławomir Mazurek, elektrownia chce gwarancji dostaw na 19 lat, a KWB nie może sobie pozwolić na podpisanie umowy dającej gwarancje aż na taki czas. Według prezes PAK Katarzyny Muszkat, skrócenie umowy do 2015 r. oznaczałoby, że po tej dacie KWB nie miałaby już prawnego obowiązku dostaw węgla. Muszkat twierdzi, że wypowiedzenie umowy i tym samym brak gwarancji dostaw węgla oznaczałoby nie tylko wstrzymanie modernizacji urządzeń, ale także zwolnienia pracowników i zmniejszenie produkcji energii o 70 proc.

KWB jest od 1999 r. jednoosobową spółką Skarbu Państwa. W czterech odkrywkach wydobywa rocznie 10,2 mln ton węgla. W 2007 r. spółka osiągnęła 22,5 mln zł zysku. Obecnie KWB zatrudnia ponad 4 tys. pracowników.

PAK dostarcza na rynek około 8,5 proc. wytwarzanej w kraju energii elektrycznej. Od 1999 r. inwestorem spółki jest Elektrim. Obecnie 50 proc. kapitału akcyjnego spółki należy do Skarbu Państwa, 45,93 proc. do Grupy Kapitałowej Elektrim S.A., a 4,07 proc. do osób indywidualnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sąd oddalił pozew Elektrowni Konin

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!