Samorząd Połańca rozpoczął starania o pozyskanie funduszy na zbadanie zasobów geotermalnych

Samorząd Połańca  rozpoczął starania o pozyskanie funduszy na zbadanie zasobów geotermalnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Samorząd Połańca (Świętokrzyskie) rozpoczął starania o pozyskanie funduszy na zbadanie zasobów geotermalnych w gminie i ich wykorzystanie w ciepłownictwie. Według naukowców na tym terenie zasoby energii geotermalnej występują na płytkich głębokościach.

Jak wyjaśniał w rozmowie z PAP burmistrz miasta i gminy Połaniec Jacek Tarnowski, na wniosek samorządu zespół ekspertów pod kierunkiem prof. Jacka Zimnego przygotował, w Katedrze Systemów Energetycznych i Urządzeń Ochrony Środowiska Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, opracowanie dotyczące potencjału zasobów geotermalnych gminy.

Czytaj również: Szyszko: geotermia to nasza wielka szansa

Z przedstawionych publicznie w grudniu danych wynika, że na terenie gminy i jej okolic, występują zasoby energii geotermalnej na płytkich głębokościach warstw ziemi, skąd można podejmować próby pozyskiwania ciepła. Przykładowo, na głębokości 500 m prognozuje się temperaturę 37 stopni Celsjusza, na 1000 m - 48 stopni Celsjusza, na 1500 m - 59 stopni Celsjusza, na 2000 m - 70 stopni Celsjusza.

Aby potwierdzić te wskaźniki, niezbędne jest wykonanie tzw. odwiertu próbnego. Samorząd o środki na ten cel będzie prawdopodobnie starał się w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ( NFOŚiGW).

Czytaj także: Ponad 107 mln zł na geotermię. Prof. Jan Szyszko: siedzimy na wielkim „piecu”

Burmistrz tłumaczył, że samorząd oczekuje odpowiedzi na pytania, skierowane m.in. do Ministerstwa Rozwoju i Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, w kwestii możliwości starania się o fundusze na przedsięwzięcia związane z geotermią z innych źródeł zewnętrznych (wymagane jest to przed złożeniem wniosku do NFOŚiGW).

Gmina przygotowuje także specyfikację, związaną z opracowaniem dwóch dokumentów - "Projektu robót geologicznych" i "Analizy uwarunkowań wykorzystania zasobów geotermalnych", które razem z wnioskiem do NFOŚiGW pozwolą na staranie się o środki m.in. na wykonanie odwiertu. Uchwałę, zezwalająca na podjęcie działań w tej sprawie, przyjęła w grudniu rada miasta.

Polska Geotermalna Asocjacja im. prof. Juliana Sokołowskiego podaje, że z opracowanych dotychczas badań i analiz wynika, iż na obszarze Polski znajduje się co najmniej 6600 km2 wód geotermalnych o temperaturach rzędu 27-125°C .

 

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorząd Połańca rozpoczął starania o pozyskanie funduszy na zbadanie zasobów geotermalnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!