XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządowcy chcą większego wpływu na jakość powietrza w miastach

Samorządowcy chcą większego wpływu na jakość powietrza w miastach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Włodarze polskich miast chcą mieć większy wpływ na to, jak stare samochody poruszają się po ulicach i czym mieszkańcy palą w swoich piecach. We wtorek w Poznaniu samorządowcy wzięli udział w debacie na temat poprawy jakości powietrza w polskich miastach.

Spotkanie odbyło się w ramach rozpoczętych we wtorek na w Poznaniu Międzynarodowych Targów Technologii i Produktów dla Zrównoważonego Rozwoju i Usług Komunalnych Pol-Eco-System. Jak powiedział po debacie prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak, w najbliższych tygodniach samorządowcy przygotują apel do rządzących w sprawie jakości powietrza w polskich miastach.

"Chcemy walczyć o czyste powietrze, wymieniamy się doświadczeniami w tym zakresie. Samorządy potrzebują narzędzi do tego, by móc działać. Duża część zgonów w UE związana jest z problemami zdrowotnymi wywołanymi zanieczyszczonym powietrzem" - powiedział Jaśkowiak.

Prezydent Poznania podkreślił, że poważnym problemem dla polskich miast jest coraz większa liczba starych samochodów na ulicach.

"Średnia wieku samochodów w Polsce to jest 17 lat. W dużych europejskich miastach zakazuje się wjazdu samochodów niespełniających określonych norm - te samochody w ramach 500+ trafiają do Polski - my musimy się przed tym bronić. Samochody powinny mieć naklejki z informacją, jaki emitują poziom zanieczyszczeń. Jeżdżące po naszych drogach auta powinny być sprawdzane w zakresie emisji zanieczyszczeń" - powiedział Jaśkowiak.

"Gdy zanieczyszczenie powietrza przekracza określony poziom, włodarze miast powinni móc zamykać wjazd - przynajmniej dla tych najstarszych pojazdów. Powinna być standaryzacja palenisk, ale też standaryzacja paliw. Musimy walczyć z przypadkami spalania w piecach nieodpowiednich paliw - tracimy przez to zdrowie i życie" - dodał.

Prezydent Poznania podkreślił, że potrzebna jest edukacja społeczeństwa - w szczególności dzieci. "Warto też korzystać z doświadczeń innych krajów w tym zakresie" - powiedział.

Jaśkowiak skrytykował też decyzję o zakończeniu przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej programu Kawka, w ramach którego można było starać się o środki na likwidację pieców czy kotłów opalanych węglem i zastępowanie ich ciepłem systemowym, gazem lub energią elektryczną. "Korzystaliśmy z niego, to był bardzo dobry program" - powiedział.

We wtorek na konferencji prasowej przedstawiciele NFOŚiGW poinformowali, że w najbliższym czasie przedstawione zostaną szczegóły programu Region, który zastąpi m.in. dotychczasowy program Kawka.

Prezydent Poznania powiedział, że w najbliższym czasie w centrum miasta umieszczona zostanie tablica z informacjami o bieżącym stanie powietrza. "Chcemy, by wszyscy mieszkańcy byli świadomi, z czym się wiążą korki w mieście, z czym się wiążą zachowania osób palących w domowych piecach śmieciami i że od nas wszystkich zależy, czym oddychamy" - powiedział.

W zorganizowanej na Międzynarodowych Targach Poznańskich debacie uczestniczyli m.in. prezydenci i przedstawiciele samorządów Gdańska, Krakowa, Wrocławia, Kalisza, Krakowa i Bydgoszczy. "Dzięki temu, że były miasta różnej wielkości, nie rozmawialiśmy tylko o problemach metropolii, ale i mniejszych miast" - podkreślił prezydent Poznania.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządowcy chcą większego wpływu na jakość powietrza w miastach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!