XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Samorządy włączą się w budowanie polityki energetycznej państwa?

Samorządy włączą się w budowanie polityki energetycznej państwa?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

- Rząd próbuje przerzucić odpowiedzialność za politykę energetyczną na poziom lokalny - alarmują samorządowcy.

Samorządowcy, którzy dyskutowali podczas międzynarodowej konferencji "Rozwój energetyki innowacyjnej - budowanie bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin" o roli samorządu lokalnego w polityce energetycznej państwa, uważają, że polityka energetyczna nie musi być koniecznie określana w Warszawie - samorządowcy chcą współpracować - ale twierdzą, że zaproszenie do współdziałania od rządu i sejmu przyszło zdecydowanie za późno i boją się, że po raz kolejny będzie to tylko przerzucenie problemu na ich barki.

Poseł Andrzej Czerwiński, przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki oraz sejmowej podkomisji ds. energetyki podkreślił, że rząd jest otwarty na podejmowanie wspólnych decyzji i kroków w budowaniu bezpieczeństwa energetycznego miast i gmin.

- Bardzo liczę na to, że będziemy mogli złożyć rekomendację następnemu parlamentowi, żeby przyjąć pewne rozwiązania prawne, które przekażą część zadań dotyczących polityki energetycznej jednostkom samorządu terytorialnego - podkreślił poseł.

Mowa o zadaniach dotyczących sporządzenia bilansu energetycznego kraju. Zdaniem posła Czerwińskiego do zadań samorządów należałoby zbilansowanie regionalnych zasobów energetycznych.

Co na to przedstawiciele władz lokalnych? Przede wszystkim podkreślają, że dość późno zaczęto o takich sprawach myśleć.

- W ciągu tych 21 lat traktowano samorządy nieuczciwie i niepoważnie, i po 21 latach razem działać nie będzie łatwo - zaznaczył Andrzej Porawski, dyrektor Związku Miast Polskich.

Przypomniał też artykuł ustawy o samorządzie gminnym, zgodnie z którym od 1990 roku zaspokajanie potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy, w szczególności obejmują one sprawy wodociągów, ścieków, śmieci, zaopatrzenie w energię elektryczną i gaz. Podkreślił również, że to dziwne, że przez ponad 20 lat samorządy tak naprawdę nie miały żadnego wpływu na energię elektryczną i gaz, a teraz chce się je zapraszać do wspólnych prac.

- Dlatego też skoro przez tyle czasu nikt się do na nas nie oglądał, to przez ten okres budowania samorządu gminnego nie budowaliśmy sektora energetycznego - wyjaśnił.

Swoimi obawami podzielił się z także Jacek Krywult prezydent Bielska-Białej.

- Dotychczas ze strony rządu były różne obietnice, a efektów żadnych. I dlatego kiedy słyszę deklarację typu: ,,przekażemy samorządom’’, to się boję, bo to słowa groźby dla samorządów. Po raz kolejny dostaniemy zadania bez środków. Dlatego uważam, że potrzebna jest strategia wielopoziomowa, a nie zrzucanie problemu. W przeciwnym razie pożądanych efektów w dalszym ciągu nie będzie - podsumował .
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Samorządy włączą się w budowanie polityki energetycznej państwa?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!