SdPl: nie poprzemy prywatyzacji SPEC

SdPl: nie poprzemy prywatyzacji SPEC
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wiceszef Zarządu Krajowego SdPl i radny Warszawy Bartosz Dolniak oświadczył na środowej konferencji prasowej, że jego ugrupowanie stanowczo sprzeciwia się prywatyzacji Stołecznego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej.

W czwartek kwestią prywatyzacji SPEC ma zająć się stołeczna Rady Miasta.

"To jest sytuacja naszym zdaniem niedopuszczalna, żeby dokonywać tego typu sprzedaży półtora roku przed końcem kadencji Rady Miasta" - mówił obecny również na konferencji warszawski radny SdPl Sebastian Kozłowski.

Mamy wrażenie, że dochodzi do jakiegoś dziwnego skoku na majątek publiczny. Kadencja jest już bardzo zaawansowana (...) i nagle takie strategiczne decyzje" - dodał.

Z kolei Dolniak mówił, że "siedem dni przed sesją tradycyjnie pani prezydent (Warszawy - Hanna Gronkiewicz-Waltz - PAP) gardząc radnymi przekazała projekt uchwały, żebyśmy go zaklepali". "Radni SdPl nie będą klepać niczego" - oświadczył Dolniak.

Wymienił też powody, dla których SdPl będzie w czwartek głosować na sesji Rady przeciw prywatyzacji SPEC.

Po pierwsze - jego zdaniem - po prywatyzacji spółki nieunikniony jest wzrost cen energii cieplnej. "Przedsiębiorstwa prywatne zawsze dążą do maksymalizacji zysku, a jeżeli są w sytuacji monopolisty, co je powstrzyma przed podwyżkami?" - pytał Dolniak.

W jego opinii "fikcją powtarzaną przez Urząd Miasta jest, że Urząd Regulacji Energetyki reguluje ceny i że nie ma obaw przed wzrostem cen". Zdaniem Dolniaka, "rzeczywistość pokazuje, że URE niewiele może (...) i ceny mogą wzrosnąć".

Według radnych SdPl brakuje debaty o tym, czy przesył energii cieplnej jest strategiczną działalnością państwa. "Naszym zdaniem nie, ale być może są argumenty, które by nas przekonały, że jest inaczej" - mówił Dolniak.

SdPl obawia się ponadto, że po prywatyzacji zarówno produkcja energii cieplnej, jak również - znajdujący się obecnie w gestii SPEC - przesył i potrzebna do niego infrastruktura przejdą w ręce jednej spółki. "To będzie ułatwiało rozgrywki tej firmy z Urzędem Regulacji Energetyki" - mówił Dolniak.

Ponadto jego zdaniem, podana w uzasadnieniu prywatyzacji SPEC potrzeba zainwestowania około miliarda zł, żeby przedsiębiorstwo dalej funkcjonowało jest nieuzasadniona. "Dzisiaj nie ma specjalnych problemów z funkcjonowaniem tego przedsiębiorstwa. Pytamy, po co te miliardowe inwestycje? - mówił.

Dodał, że "około 30-40 proc. nieruchomości należących do SPEC ma nieuregulowany stan prawny. "Powstaje pytanie, co pan wiceprezydent Jarosław Kochaniak i pani prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz chcą prywatyzować? Czyją własność chcą prywatyzować?" - pytał Dolniak.

Radni SdPL nie zgadzają się ponadto na danie Radzie Miasta - jak mówią - "zgody in blanco na prywatyzację". "Pan wiceprezydent będzie mógł robić, co chce i już się do Rady Miasta nie będzie musiał zwracać" - uważa Dolniak. "Moje zaufanie do pana Kochaniaka i jego kompetencji w sprawie zarządzania podmiotami publicznymi (...) jest na poziomie zera" - dodał.

Radni SdPl stwierdzili też, że porozumienie programowe radnych Warszawy z klubu PO i ówczesnego klubu Lewica i Demokraci przewidywało, że prywatyzacja przedsiębiorstw miejskich nie będzie obejmować spółek o znaczeniu strategicznym.

"Wśród nich został wymieniony na pierwszym miejscu SPEC" - zaznaczył Dolniak. "Mam nadzieję, że radni PO dotrzymują umów i nie będą głosować za prywatyzacją SPEC" - mówił.

Tomasz Andryszczyk p.o. rzecznika prasowego urzędu miasta Warszawy powiedział w środę PAP, że SPEC "musi zainwestować w modernizację infrastruktury ponad miliard złotych w perspektywie najbliższych lat (...), a miasto nie jest w stanie finansowania takiego procesu inwestycyjnego zapewnić". Stąd - jak dodał rzecznik - potrzeba prywatyzacji spółki.

Andryszczyk poinformował również, że "miasto przeanalizowało najważniejsze procesy prywatyzacji, jakie miały miejsce w największych miastach w Polsce". "Wyniki tej analizy nie wykazały znaczącego związku między tym, czy spółka jest samorządowa czy prywatna a wzrostem cen" - powiedział.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: SdPl: nie poprzemy prywatyzacji SPEC

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!