XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Sejm litewski zajmie się projektem dot. rezygnacji z atomu

Sejm litewski zajmie się projektem dot. rezygnacji z atomu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Po odrzuceniu na Litwie w referendum planu budowy elektrowni atomowej, w litewskim Sejmie w środę zgłoszono propozycję anulowania przyjętych już 10 ustaw w sprawie realizacji tego projektu.

"Jeśli uwzględni się wynik referendum, wszystkie ustawy związane z budową siłowni atomowej tracą sens" - mówi poseł Partii Chrześcijańskiej Vidmantas Żiemelis, jeden z inicjatorów przeprowadzenia referendum.

Poseł proponuje rezygnację z idei budowy siłowni, a w zamian przyspieszenie budowy gazociągu z Polską, zakończenie budowy mostów energetycznych z Polską i Szwecją i budowę własnego terminalu gazowego. W ocenie posła "pozwoli to o 20-30 proc. zmniejszyć w kraju cenę gazu i energii elektrycznej".

W referendum, które na Litwie odbywało się 14 października wraz w wyborami parlamentarnymi, 62 proc. głosujących wypowiedziało się przeciwko powstaniu siłowni, a 34 proc. poparło projekt jej budowy.

Chociaż plebiscyt miał jedynie charakter konsultacyjny, obserwatorzy i politycy są zdania, że nie będzie można zignorować zdania opinii publicznej.

Zgodnie z ustawą o referendum, wyniki plebiscytu mają być omawiane w Sejmie w ciągu miesiąca od ich ogłoszenia, czyli do 18 listopada. Pierwsze posiedzenie nowego Sejmu odbędzie się 15 listopada. Obecna przewodnicząca Sejmu Irena Degutiene oznajmiła, że "sprawą referendum i budową siłowni zajmie się już nowy Sejm".

Na decyzję litewskiego Sejmu czeka m.in inwestor strategiczny projektu, japoński koncern Hitachi oraz partnerzy regionalni: Łotwa i Estonia.

Nowa siłownia miałaby powstać na północy kraju, w miejscowości Wisaginia (Visaginas), na miejscu zamkniętej Ignalińskiej Elektrowni Atomowej. Szacuje się, że koszt budowy wyniósłby od 4,6 mld euro do 5,2 mld euro. Rozpoczęcie eksploatacji planowano na lata 2020-2022.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm litewski zajmie się projektem dot. rezygnacji z atomu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!