Sejm za większym wpływem ministra na Państwową Agencję Atomistyki

Sejm za większym wpływem ministra na Państwową Agencję Atomistyki
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Zwiększenie roli ministra środowiska w odwoływaniu wiceprezesów Państwowej Agencji Atomistyki (PAA) i mianowaniu członków Rady ds. bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej (BJOR) zakłada ustawa, którą w środę uchwalił Sejm.

Za nowelizacją głosowało 237 posłów, przeciw - 214.

Projekt nowelizacji Prawa atomowego złożyła grupa posłów PiS. Przeciw propozycji posłów partii rządzącej opowiedziały się kluby: PO, Kukiz'15, Nowoczesnej i PSL.

Autorzy nowelizacji uzasadniali, że wprowadza ona zmianę, która pozwoli ministrowi odwoływać wiceprezesów PAA w przypadku nieobsadzenia stanowiska prezesa agencji. Do tej pory nie było to możliwe. Dotychczasowy zapis brzmiał: "Minister właściwy do spraw środowiska odwołuje, na wniosek Prezesa Agencji, wiceprezesów Agencji". W nowym brzmieniu ustawy usunięto sformułowanie "na wniosek Prezesa Agencji", co w praktyce oznacza, że minister może odwołać wiceprezesów zarówno w sytuacji obsadzenia, jak i nieobsadzenia stanowiska prezesa.

Zmiany dotyczą też Rady BJOR, która działa przy prezesie PAA jako organ opiniodawczy i doradczy. Dotychczas członków tej rady powoływał prezes agencji. Zgodnie z propozycją ma ich powoływać minister środowiska - po zasięgnięciu opinii prezesa agencji.

Zmiany dotyczą też możliwości odwołania członków Rady BJOR. Do tej pory jej członkowie nie mogli zrezygnować z pełnionej funkcji, a ich kadencja nie wygasała nawet w przypadku śmierci. Brakowało mechanizmu pozwalającego powoływać zastępstwo w przypadku np. poważnych problemów zdrowotnych. Dlatego w projekcie określono zasady ustania członkostwa w radzie.

W czasie wtorkowej dyskusji w Sejmie Jolanta Hibner w imieniu klubu PO negatywnie oceniła proponowane zmiany. "To jest typowe sterowanie ręczne, które mieliśmy w przeszłości. To jest typowa centralizacja" - mówiła.

Posłanka zwracała uwagę, że według dyrektyw Rady Europejskiej EURATOM (Europejskiej Wspólnoty Energii Atomowej) "państwa członkowskie powinny zapewnić faktyczną niezależność organu od wszelkich niepożądanych wpływów na jego funkcjonowanie". Mówiła, że w sprzeczności do wymienionych dokumentów stoi zapis ustawy, wedle którego minister powołuje i odwołuje wiceprezesów PAA oraz wszystkich członków Rady BJOR. Jako "ubezwłasnowolnienie" określiła fakt, że prezesa, wiceprezesa oraz sekretarza Rady BJOR mianuje również minister, a nie, jak dotychczas - prezes PAA.

Ustawa ma "charakter wybitnie kadrowy" - ocenił Zbigniew Gryglas (Nowoczesna). Zwrócił uwagę na wygaszenie kadencji rady z momentem wejścia w życie ustawy. W ocenie Gryglasa nowelizacja wpisuje się w szereg podobnych regulacji wprowadzonych w ostatnich miesiącach, m.in. w ustawie o służbie cywilnej oraz o radiofonii i telewizji. Mówił, że we wszystkich znalazł się zapis o rozszerzeniu zarządów, rad czy innych organów i wygaszenie kadencji obecnie działających.

Odnosząc się do zarzutów Gryglasa podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska Mariusz Orion Jędrysek podkreślił, że kadencja ostatniej Rady BJOR upłynęła 1 lipca - nie było skrócenia jej kadencji.

Jędrysek poinformował, że resort pozytywnie ocenia założenia noweli. Dodał, że ministerstwo będzie dbało o to, żeby w radzie BJOR nie zasiadały osoby, "która mają bezpośrednie związki z polityką". Wskazał, że za czasów rządów poprzedniej kadencji powołano na stanowisko prezesa PAA byłego wiceministra. "Chodzi o to, żeby to ciało było rzeczywiście ciałem neutralnym politycznie i przede wszystkim było niezależnym od prezesa (PAA - PAP)" - mówił Jędrysek.

Z kolei Magdalena Błeńska (Kukiz'15) w przekazanym oświadczeniu stwierdziła, że obecny rząd nie podjął decyzji dotyczących realizacji budowy pierwszej elektrowni atomowej w Polsce. W związku z brakiem "jednoznacznych decyzji odnośnie kontynuacji projektu, jakim jest Państwowa Agencja Atomistyki, oraz kierunków rozwoju tej dziedziny, trudno popierać zwiększanie kompetencji ministra" - dodała.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Sejm za większym wpływem ministra na Państwową Agencję Atomistyki

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!