XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Serbia zawarła z Rosją kolejną umowę energetyczną

Serbia zawarła z Rosją kolejną umowę energetyczną
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Serbski koncern energetyczny EPS (Elektroprivreda Srbija) zawarł w poniedziałek strategiczną umowę o współpracy z rosyjskim Inter RAO, zajmującym się międzynarodowym handlem energią elektryczną.

Jest to już drugie w tym roku porozumienie energetyczne pomiędzy obydwoma krajami; poprzednie, podpisane w styczniu, dotyczy sektora naftowego.

Na podstawie obecnego porozumienia EPS i Inter RAO mają przedstawić sobie wzajemnie plany strategii ekspansji i w trzymiesięcznym terminie przygotować wspólne projekty.

Będą to prawdopodobnie dwie elektrociepłownie o mocy 700 MW każda o wartości łącznej 1,5 mld euro. Niewykluczone, że dojdzie też do wspólnej budowy kilku małych elektrowni wodnych na rzece Drina. Swego czasu miał to być wspólny projekt z Republiką Serbską na terenie Bośni.

Inter RAO ma aktywa w systemach energetycznych Kazachstanu, Gruzji, Armenii, Mołdawii i Tadżykistanu. W 40 procentach należy do Rosatomu, rosyjskiego koncernu atomowego.

Według analityków porozumienia energetyczne, które zawiera Serbia z Rosją, mają podtekst polityczny i są wyrazem sprzeciwu wobec Zachodu popierającego niepodległość Kosowa. Zachodni inwestorzy wahają się przed szerszą współpracą z Serbią w obawie przed wynikami przedterminowych wyborów w tym kraju, które odbędą się 11 maja, gdy zderzy się obóz prozachodnich liberałów z prorosyjskimi nacjonalistami.

Serbia zawarła z Rosją w styczniu pakiet porozumień, na mocy których rosyjski Gazprom przejmie 51 proc. akcji serbskiego, państwowego koncernu naftowego NIS (Naftna Industrija Serbije).

W zamian za to rosyjski monopolista poprowadzi przez Serbię jedną z odnóg gazociągu South Stream (Południowy Strumień), który zamierza zbudować razem z partnerami z Włoch i Bułgarii. Magistralą tą gaz z Rosji i Azji Środkowej przez Morze Czarne i Bałkany ma popłynąć do Europy Południowej i Środkowej, z ominięciem Ukrainy.

Gazprom dokończy też rozbudowę podziemnego magazynu gazu Banatski Dvor, ok. 60 km na północny wschód od Nowego Sadu, w wyniku której jego pojemność wzrośnie z 300 mln do 800 mln metrów sześciennych.

Według Vladimira Gligorova z Wiedeńskiego Instytutu Gospodarki Międzynarodowej rosyjskie firmy są naturalnymi partnerami energetycznymi dla Serbii z uwagi na ich dominującą pozycję w regionie.

"Rosjanie wykorzystują słabość serbskiego rządu i brak politycznej stabilizacji, aby zawierać korzystne dla siebie umowy" - podkreślił Gligorov.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Serbia zawarła z Rosją kolejną umowę energetyczną

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!