XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Setki chętnych do dyskusji o "energetycznych" akcjach

Setki chętnych do dyskusji o "energetycznych" akcjach
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Akcjonariusze spółek energetycznych zasypali sejmową kancelarię wnioskami o udział w wysłuchaniu publicznym. Nadesłali ponad 800 zgłoszeń do debaty nad kontrowersyjnym projektem ustawy o akcjach pracowniczych w sektorze.

Podczas obecnej kadencji Sejmu zorganizowano już pięć wysłuchań publicznych. Do żadnego z nich nie zgłosiło się więcej niż 50 zainteresowanych podmiotów. Tymczasem liczna osób chcących dyskutować z posłami i rządem o projekcie dotyczącym akcji pracowniczych w energetyce może wynieść grubo ponad 800 - poinformował "Parkiet".

Dzięki zaprojektowanej przez siebie ustawie, resort skarbu chce dać załogom połączonych niedawno w cztery grupy firm energetycznych prawo do zamiany pracowniczych udziałów w macierzystych spółkach na akcje skonsolidowanych holdingów. Mają one wchodzić na giełdę - przypomniał dziennik.

Tyle że pracownicy BOT Górnictwo i Energetyka oraz Południowego Koncernu Energetycznego w dużej części już akcji swoich macierzystych spółek się pozbyli.

Z przybliżonych szacunków wynika, że prywatni inwestorzy i fundusze inwestycyjne zaangażowały się w akcje BOT i PKE w sumie na ponad 200 mln zł. Jeśli znajdujące się w ich portfelach akcje nie będą konwertowane, stracą wartość - wyjaśnia "Parkiet".

Dlatego pojawiają się zarzuty, że MSP przygotowało dokument krzywdzący część inwestorów i że jeśli wejdzie w życie, to Skarb Państwa może spodziewać się pozwów o odszkodowania. Ministrowie odpowiadają, że przygotowali ustawę na podstawie obecnych przepisów i że zgodnie z nimi prawo do konwersji powinni dostać tylko pracownicy i ich spadkobiercy.

Z pewnością nie wszyscy, którzy przysłali zgłoszenia, wezmą udział w debacie, którą zaplanowano w Sejmie na 23 sierpnia. Aleksander Grad, przewodniczący sejmowej komisji skarbu zapewnia na łamach "Parkietu", że po wysłuchaniu publicznym, będzie dążył do jak najszybszego zakończenia prac nad projektem.

Na tym, aby ustawa o "energetycznych" akcjach jak najszybciej weszła w życie, zależy przede wszystkim związkowcom z branży. Oni także są na liście osób chętnych do udziału w debacie. Mówią, że reprezentują 117 tys. pracowników energetyki, czekających z niecierpliwością na nowe przepisy.

Zobacz także: Energetyczni akcjonariusze zrzeszają się przeciwko skarbowi
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Setki chętnych do dyskusji o "energetycznych" akcjach

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!