Śląskie. Druga noc ze znacznymi przekroczeniami norm pyłu w powietrzu

Śląskie. Druga noc ze znacznymi przekroczeniami norm pyłu w powietrzu
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Znaczne przekroczenia norm pyłu w powietrzu odnotowały już drugą noc z rzędu stacje pomiarowe w centralnej i zachodniej części woj. śląskiego oraz zachodniej woj. opolskiego. To przede wszystkim wina niskiej emisji.

Jak wynika z odczytów stacji pomiarowych publikowanych przez Generalny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz wojewódzki oddział tej służby w Katowicach, w nocy ze środy na czwartek godzinne odczyty stężenia pyłu zawieszonego PM10 w Rybniku osiągnęły o północy wartość 750 mikrogramów na metr sześcienny.

Poziom alarmowania społeczeństwa w ujęciu dobowym, ustalony na 300 mikrogramów na metr sześc., w tym wypadku w Rybniku nie został jeszcze w środę osiągnięty. Średnia wartość dobowa stężenia pyłu PM10 wyniosła tam 299 mikrogramów na metr sześc. (szczytowa wartość w nocy z wtorku na środę to 538 mikrogramów na metr sześc).

Bardzo wysokie godzinne stężenia wartości pyłu zawieszonego PM10 ostatniej nocy zmierzyły też stacje w Zabrzu (499 mikrogramów na metr sześc.) czy Wodzisławiu Śląskim (432 mikrogramów na metr sześc.).

Średnie dobowe normy emisji pyłu PM10 (poziom dopuszczalny to 50 mikrogramów na metr sześc.) przekroczone zostały w środę praktycznie w całym regionie. Wartości te wyrażone w mikrogramach na metr sześc. wyniosły, prócz rekordowego Rybnika: w Bielsku-Białej 106, Cieszynie 69, Częstochowie 102, Dąbrowie Górniczej 106, Gliwicach 146, Katowicach 129, Sosnowcu 116, Tychach 113, Wodzisławiu Śląskim 191, Zabrzu 188, Złotym Potoku 54 oraz Żywcu 136.

Wartości te przekroczone zostały również na stacjach działających w woj. opolskim: w Kędzierzynie-Koźlu (109), Opolu (89) oraz Zdzieszowicach (118).

W oparciu o dane uzyskane w ramach śląskiego monitoringu jakości powietrza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Katowicach wydał w środę powiadomienie o ryzyku wystąpienia przekroczenia poziomu alarmowego dla pyłu zawieszonego PM10 na obszarze aglomeracji rybnicko-jastrzębskiej (Jastrzębie Zdrój, Rybnik, Żory) i "części środkowej strefy śląskiej" (powiaty bieruńsko-lędziński, pszczyński, gliwicki, mikołowski, raciborski, rybnicki, wodzisławski i żywiecki).

Według prognozy katowickiego WIOŚ w tych rejonach woj. śląskiego jakość powietrza w czwartek, ze względu na poziom pyłu zawieszonego, będzie tam "bardzo zła". Inspektorat odradza w tej sytuacji wszelkie aktywności na zewnątrz. "Osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu; pozostałe osoby powinny ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum" - brzmi wystosowany komunikat.

W "części południowej strefy śląskiej" jakość powietrza będzie "zła". Oznacza to, że osoby chore, osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu; pozostałe powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu.

W "aglomeracji górnośląskiej", w miastach Częstochowa i Bielsko-Biała jakość powietrza będzie "dostateczna". Należy wówczas rozważyć ograniczenie aktywności na wolnym powietrzu; ta skala zanieczyszczenie powietrza jest zagrożeniem dla zdrowia osób chorych, osób starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci.

Centralna oraz zachodnia część woj. śląskiego to miejsca, gdzie szczególnie zimą oddycha się bardzo zanieczyszczonym powietrzem. Przyczyną jest głównie smog, efekt przede wszystkim tzw. niskiej emisji. To efekt spalania w prymitywnych, głównie domowych paleniskach, paliw niskiej jakości, czasem odpadów.

Aby przeciwdziałać tej praktyce, na początku sezonu grzewczego lokalne samorządy zaczęły m.in. zapowiadać kontrole spalanych przez mieszkańców paliw, apelować do nich o współpracę i zgłoszenia w tym zakresie, wyposażać straże miejskie w wymagane dokumenty czy nawiązywać współprace z rzeczoznawcami. Część miast organizuje też np. spotkania szkoleniowo-informacyjne dla mieszkańców, pokazy prawidłowego palenia w piecach itp. działania edukacyjne.

Gminy całego subregionu zachodniego woj. śląskiego przygotowały wspólnie dużą, kilkunastomiesięczną kampanię edukacyjno-informacyjną o ograniczaniu niskiej emisji i promocji efektywności energetycznej. Samorząd województwa zasygnalizował zamiar rozszerzenia w dłuższej perspektywie modelu kampanii pt." "Gmina z (dobrą) energią!" na cały region.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie. Druga noc ze znacznymi przekroczeniami norm pyłu w powietrzu

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!