Śląskie. Pierwsza biogazownia kontenerowa czeka na nowe przepisy o OZE

Śląskie. Pierwsza biogazownia kontenerowa czeka na nowe przepisy o OZE
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W gminie Koszęcin (Śląskie) stanęła jedna z pierwszych w Polsce biogazowni kontenerowych, zdolna do produkcji ok. 20 kilowatów prądu na godzinę. Z uruchomieniem instalacji inwestor czeka na wejście w życie nowych zasad wsparcia odnawialnych źródeł energii.

"Przy obecnych cenach tzw. zielonych certyfikatów uruchomienie mikrobiogazowni takiej jak nasza jest nieopłacalne. Czekamy na wejście w życie nowych regulacji zawartych w ustawie o OZE, zgodnie z którymi dla mikrobiogazowni do 40 kW zastosowany będzie system taryf stałych" - powiedział PAP Radosław Ulfik z firmy EkoInnowacje, które zrealizowała projekt na zlecenie prywatnego inwestora - rolnika z Cieszowej k. Koszęcina.

Biogazownia składa się z trzech kontenerów do fermentacji (maksymalnie może ich być dziewięć) oraz kontenera technicznego, gdzie znajduje się m.in. sterownia oraz zbiornik na biogaz, służący do produkcji prądu i ciepła. Zgodnie z założeniami instalacja ma pracować ok. 8 tys. godzin w ciągu roku, dając na godzinę ok. 20 kW prądu i prawie dwukrotnie więcej ciepła. Rocznie zużyje ok. tysiąc ton biomasy - trawy, słomy, kiszonek, odpadów zielonych oraz słomy zmieszanej z obornikiem. Fermentacja będzie odbywać się metodą suchą.

Koszt sprowadzonego z Austrii urządzenia to ok. 330 tys. euro. Po doliczeniu kosztów związanych z transportem, projektem budowlanym, przygotowaniem terenu oraz przyłączeniem energetycznym daje to koszt - dla tej konkretnej instalacji - poniżej 1,5 mln zł. Szacuje się, że biogazownia będzie pracować co najmniej 15 lat. W razie potrzeby zwiększenia mocy może być rozbudowana o kolejne kontenery.

Zwolennicy takiego rozwiązania podkreślają zalety modułowych, kontenerowych biogazowni. Jedną z nich jest krótki czas realizacji - inwestycję w Cieszowej zrealizowano od zera w ciągu siedmiu miesięcy. Ważna jest także możliwość rozbudowy lub zmniejszenia mocy, stabilność wytwarzania biogazu (w każdym z kontenerów fermentacja jest na innym etapie), a także możliwość przeniesienia biogazowni w zupełnie inne, odległe, miejsce, gdy np. będą kłopoty z zaopatrzeniem w biomasę albo właściciel zechce po prostu sprzedać instalację, jeśli np. zmieni profil swojej rolniczej działalności.

Według przedstawicieli EkoInnowacji, choć biogazownie kontenerowe są już znane na polskim rynku, ta w gminie Koszęcin jest pierwszą w Polsce gotową do uruchomienia. Gdy wejdzie w życie nowe prawo o OZE, inwestor zamierza zarejestrować ją w Agencji Rynku Rolnego i zaoferować prąd dystrybutorowi energii, który będzie zobowiązany do jego zakupu.

Przedsięwzięcie ma być także instalacją pokazową dla innych potencjalnych chętnych na skorzystanie z takich rozwiązań. Niebawem kontenerową biogazownię obejrzą m.in. wójtowie i burmistrzowie miejscowości należących do Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.

"Chcemy pokazać, że takie instalacje mogą być - także w woj. śląskim - realną alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii. Szczególnie na Śląsku może to być popularny rodzaj OZE, wobec niewielkich możliwości dla energetyki wiatrowej w tym regionie" - wskazał Ulfik.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Śląskie. Pierwsza biogazownia kontenerowa czeka na nowe przepisy o OZE

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!