Śledztwo dot. "chińskiego Google" po śmierci internauty

Śledztwo dot. "chińskiego Google" po śmierci internauty
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Chińskie władze wszczęły śledztwo w sprawie wyszukiwarki Baidu, krajowego odpowiednika Google'a. Powodem jest śmierć chorego na nowotwór studenta, który zmarł po wypróbowaniu leczenia znalezionego za pośrednictwem Baidu - pisze BBC we wtorek.

Jak podaje chińska agencja Xinhua, w 2014 roku u 21-letniego Weia Zexi zdiagnozowano rzadką odmianę choroby nowotworowej. Wraz z rodziną szukał przez internet informacji o opcjach leczenia i postanowił spróbować terapii, która pojawiła się w Baidu jako jeden z pierwszych wyników.

Leczenie nie przyniosło spodziewanych rezultatów i Wei zmarł 12 kwietnia. Przed śmiercią oskarżył Baidu o promowanie nieprawdziwych informacji medycznych, a szpitalowi, który oferował kontrowersyjną terapię, zarzucił reklamowanie się w sposób celowo wprowadzający w błąd.

Baidu poinformowało w wydanym oświadczeniu, że "dąży do zapewnienia użytkownikom dostępu do bezpiecznego i wiarygodnego wyszukiwania" oraz że "bezzwłocznie przystąpiło do zbadania sprawy". Własne dochodzenie wszczęło też kilka rządowych agencji.

Baidu było w przeszłości wielokrotnie oskarżane o sprzedawanie najwyższych pozycji w wynikach wyszukiwania firmom lub osobom oferującym najwyższą stawkę i o to, że nie oznacza wyników sponsorowanych (co robi np. Google).

Sprawa Weia Zexi nie tylko ożywiła dyskusję o etycznym aspekcie reklamowania usług medycznych, ale też skupiła uwagę opinii publicznej na kontrowersyjnych praktykach reklamowych Baidu - pisze BBC. Przypomina, że chińska wyszukiwarka była zamieszana w podobny skandal, gdy okazało się, że reklamowany w Baidu szpital pozwalał firmom medycznym na modyfikowanie poświęconych mu wpisów na forach internetowych.

Na popularnym w Chinach serwisie mikroblogowym Sina Weibo, odpowiedniku Twittera, powodzeniem wśród internautów cieszy się hashtag związany z Weiem Zexi, a internetowi aktywiści nawołują do bojkotu wyszukiwarki.

×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!