Smart city = atrakcyjna oferta dla mieszkańców

Smart city = atrakcyjna oferta dla mieszkańców
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Wprowadzenie idei smart city pozwala miastom korzystać z pakietu rozwiązań podnoszących wydajność i wspomagających zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury. A to przyciąga mieszkańców - twierdzą specjaliści.

Kiedy mówimy o sukcesie danego miasta w zakresie wprowadzania rozwiązań smart city? Nie można określić momentu, w którym miasto staje się tzw. miastem inteligentnym, czyli smart city. - Po prostu chodzi o to, że miasto staje się przyjemniejsze do mieszkania. A to dzięki ulepszeniu infrastruktury drogowej, relacji między mieszkańcami, łatwiejszemu dostępowi do nauki i rozrywki - ocenia Jorg Nowack, group business development officer Hitachi Europe.

Smart city to nic innego jak oferta, która umożliwia miastom wprowadzenie pakietu rozwiązań podnoszących wydajność i wspomagających zrównoważony rozwój miejskiej infrastruktury. – Ludność napływa do miast, gdzie zapewnia im się sprawną komunikację, dostęp do rozrywki i poczucie bezpieczeństwa i pracę - mówi Pete Kercher, założyciel Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasador Design for All Europe.

- Nie bez znaczenia pozostaje współpraca między samorządem, a lokalnymi przedsiębiorcami z sektora IT czy energetyki - wyjaśnia Dietrich Leihs, senior solution manager Urban Traffic Solutions Kapsch TrafficCom z Wiednia.

- W Opolu czerpiemy z tych innowacji sterując systemem ciepłowniczym. Moim zdaniem kluczem do sukcesu w dążeniu do stworzenia smart city jest połączenie fachowej wiedzy i techniki - przyznaje Ryszard Zembaczyński, prezydent Opola.

Proces wprowadzenia idei smart city jest długofalowy. – Nie należy nastawiać się na błyskawiczny rezultat, pierwsze skutki funkcjonowania smart city zauważalne są czasem dopiero po wpływie długich miesięcy, a czasem nawet lat - zaznaczają eksperci. Z pozoru banalne do rozwiązania problemy urastają do znacznej rangi, jeśli system nie funkcjonuje sprawnie, albo w ogóle go nie wdrożono.

Zdaniem Marcina Wojdata, dyrektora Centrum Komunikacji Społecznej w Urzędzie Miasta St. Warszawy, organizm samorządowy to nic innego jak system zarządzania. Trzeba więc znaleźć takie rozwiązania, by poszczególne elementy tego organizmu funkcjonowały efektywniej. Jak wskazuje z pomocą muszą tu przyjść najnowocześniejsze technologie, które pozwalają wcielić w życie koncepcję smart city.

Choć wiele się o niej mówi, trudno zdefiniować sukces idei smart city. - Chodzi o to, by maksymalnie wykorzystać zasoby lokalne danej metropolii. Należy pamiętać jednocześnie, że smart city to zarządzanie procesem, a nie produktem, czy pojedynczą technologią - precyzuje Pete Kercher. – Ważne jest, by przy wdrażaniu projektów smart city spojrzeć na spojrzeć na miasto całościowo – dodaje Kercher.

Jako sztandarowy przykład funkcjonowania smart city w Europie wielu podaje Barcelonę, gdzie obecnie powstają zaawansowane projekty. Przez następnych kilka lat powstanie tu np. eksperymentalne osiedle zasilane wyłącznie przez ogniwa solarne. Ma ono być całkowicie samowystarczalne.

Czy w Polsce uda się podążać śladami Hiszpanii? Takim inteligentnym miastem ma szanse stać się m.in.Warszawa. - Po pierwsze, trzeba zaszczepić w mieszkańcach poczucie odpowiedzialności za przestrzeń miejską. Dla przykładu: jeśli zamierzamy stworzyć ścieżki w nowo powstałym parku warto poprosić o opinię mieszkańców. Zimą wydepczą na śniegu ścieżki i w ten sposób powstanie naturalny szlak komunikacyjny, gdzie wylejemy później asfalt - proponuje Marcin Wojdat.

Na to, że konsultacje społeczne, jako element zarządzania miastem, to jeden z poważnych aspektów wprowadzania idei smart cities zwraca także uwagę Piotr Uszok. - Mieszkańcy powinni sygnalizować władzom bolączki i dzięki temu wspólnie uda się wypracować pewien system, a co za tym idzie skutecznie zarządzać zasobami - uważa prezydent Katowic.

Artykuł powstał na bazie debaty pt. "Smart cities. Od idei do praktyki" w ramach IV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Smart city = atrakcyjna oferta dla mieszkańców

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!