PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Smart city nowym elementem lokalnej polityki energetycznej

Autor: wnp.pl (Patrycja Batóg)
25-06-2010 13:39

Miasta są złożonymi systemami zbudowanymi z innych systemów, a do ich funkcjonowania wymagane są interakcje między wieloma różnymi podmiotami. Jedyny sposób na usprawnienie funkcjonowania miast i ich struktur to zacieśnienie współpracy między przedsiębiorstwami, administracją, przemysłem, sektorem naukowym i społeczeństwem obywatelskim – smart city. Koncepcja smart city jest złożoną transformacją miast w kierunku miasta zrównoważonego.

- Nie ma polityki energetycznej w tym wymiarze bez kooperacji. To jedna z głównych barier w realizacji polityki smart city. Bez kooperacji lokalnej i lokalnego zrozumienia ta polityka zostaje jedynie koncepcją sztuczną - wyjaśniał prof. dr hab. inż Tadeusz Skoczkowski, prezes Krajowej Agencji Poszanowania Energii, podczas konferencji „Energia dla inteligentnych miast – smart grid lokalnie i w regionach”.
Działania w zakresie zrównoważonej polityki energetycznej przyniosą wszystkie potencjalne zyski tylko wtedy, jeśli inicjatywy podjęte na poziomie Wspólnoty i krajów zostaną odzwierciedlone na poziomie lokalnym.

- Nie ma możliwości zrealizowania polityki energetycznej na poziomie narodowym jeżeli nie zostanie zrealizowana ta polityka na poziomie lokalnym – tłumaczył dalej Skoczkowski.

Smart city jest miastem dobrze działającym w sposób perspektywiczny w wybranych obszarach tworzonych w wyniku inteligentnej (smart) kombinacji istniejących uwarunkowań i aktywności samostanowiących się, niezależnych i świadomych mieszkańców.

Obecnie duże miasta borykają się wieloma problemami związanymi z ochroną środowiska i energią. Należą do nich m.in niska jakość powietrza, emisje gazów cieplarnianych, wytwarzanie odpadów i ścieków, rosnące zapotrzebowanie na energię, pogarszający się stan infrastruktury energetycznej, rosnące zagrożenie black-out-ów, negatywne efekty liberalizacji rynków energii, czy też postępujące ograniczanie uzależnienia od paliw kopalnych. Ich rozwiązaniem jest wprowadzenie smart city jako nowego elementu lokalnej polityki energetycznej.

Według prezesa KAPE, projekty podejmowane przez miasto w ramach planu zrównoważonego zaopatrzenia w energię powinny obejmować m.in wdrożenie innowacyjnego podejścia do integracji odnawialnych źródeł energii oraz wysokiej jakości usług energetycznych, inicjatywy zachęcające do wymiany doświadczeń w zakresie polityki, planowania i doświadczeń między społecznościami lokalnymi, jak też monitorowanie, analizę i badania społeczno-ekonomiczne relacji między dostawcami, a użytkownikami energii.

Natomiast zalecane działania na poziomie samorządowym, minimalizujące zużycie energii i jej wpływ na środowisko to przede wszystkim projektowanie nowych budynków jako „nisko-energetycznych”, re-adaptacja istniejących budynków jako metoda unikania nadmiernego zużycia energii, termomodernizacja istniejących zasobów mieszkaniowych, recykling i kompostowanie odpadów, jak również maksymalizowanie ich wykorzystania na cele energetyczne, rozwój transportu zbiorowego i promocja biopaliw w transporcie udostępnianie przestrzeni i zasobów na potrzeby transportu publicznego, oraz wspieranie inteligentny sieci energetycznych i budowanie ścieżek spacerowych i rowerowych redukujących zużycie energii i zanieczyszczenia.

O powodzeniu działań decydować będzie w dużej mierze zdolność miasta do włączenia wszystkich podmiotów w jego realizację a przede wszystkim przekonanie mieszkańców o korzyściach dla miasta i samych siebie w wyniku przeprowadzenia planowanych zmian.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
 • parking
 • bankiet
 • catering
 • spa
 • klub
 • usługi
 • rekreacja
 • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu
 • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP